Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Nie tylko Narnia

Choć największą popularnością wśród dzieł C.S. Lewisa cieszą się dziś „Opowieści z Narnii”, wart uwagi jest niemal cały jego dorobek pisarski – obfity i bardzo zróżnicowany.

Urodzony przed 120 laty w Belfaście Clive Staples Lewis już od dziecka kochał literaturę. Wcześnie osierocony przez matkę, nie tylko stał się pożeraczem książek, ale wraz z bratem Warrenem zaczął układać baśnie z Krainy Zwierząt, które ilustrował rysunkami kotów, królików i rycerzy. „Jestem dzieckiem długich korytarzy, pustych słonecznych pokoi, samotnie odwiedzanych strychów i pojękiwań wiatru przeciskającego się pomiędzy dachówkami” – napisał kiedyś o sobie, ujawniając pierwsze źródła swojej pisarskiej wyobraźni. Czytelnikom „Lwa, czarownicy i starej szafy” to wyznanie od razu skojarzy się z domem starego Profesora z pierwszej części narnijskiego cyklu. Jednak twórczość brytyjskiego pisarza to znacznie więcej niż „Opowieści z Narnii”. Jego bogaty dorobek cechuje duża różnorodność – zarówno gatunkowa, jak i tematyczna. Mimo to główny cel tej twórczości pozostaje zawsze ten sam: „Odkąd zostałem chrześcijaninem, uważałem zawsze, że najlepsze (a może wręcz jedyne), co mogę zrobić dla niewierzących bliźnich, to wyjaśniać i bronić tych elementów wiary, które wyznawali niemal wszyscy chrześcijanie wszystkich czasów”.

Dostępne jest 10% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego