Nowy numer 50/2018 Archiwum

Nie wyrzucaj

Ile ton jedzenia rocznie wyrzucamy do kosza? Jaki to ma wpływ na nasz domowy budżet, na środowisko i całą planetę, na której żyjemy? Warto zastanowić się nad tym, planując świąteczne zakupy.

Według raportu FAO z 2013 r. na świecie co roku marnowanych jest 1,3 mld ton żywności. Jest to ilość, która pozwoliłaby przeżyć wszystkim mieszkańcom Polski przez 66 lat. Z raportu wynika, że najwięcej żywności marnowanej jest przez konsumentów (53 proc.) i przetwórców (19 proc.). W całej Unii Europejskiej liczba ta wynosi 88 mln ton, a w Polsce ok. 9 mln ton zmarnowanego jedzenia rocznie (dane Eurostatu sprzed 12 lat). Przedstawione liczby w zderzeniu ze świadomością istnienia głodu w krajach najbiedniejszych są zatrważające. Patrząc na swoje własne domowe gospodarowanie jedzeniem, sprawa – choć na mniejszą skalę ­– wcale nie wygląda lepiej. W Polsce na jedną osobę przypada średnio 235 kg zmarnowanej żywności rocznie. Dla porównania – w najbiedniejszych krajach Afryki Subsaharyjskiej liczba ta wynosi od ok. 6 do 11 kg rocznie na mieszkańca.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy