Nowy numer 42/2019 Archiwum

Skąd ta burza?

Adhortacja „Amoris laetitia” wywołała gorącą debatę. Książka o. Jarosława Kupczaka pozwala lepiej zrozumieć genezę i sedno sporu.

To potrzebna i ważna książka. Autor, dominikanin wykładający w Krakowie (UPJPII) i w Rzymie (Uniwersytet Laterański), jest jednym z najlepszych znawców problematyki małżeństwa oraz nauczania Jana Pawła II. „Zamysł napisania tej książki wziął się z pragnienia osobistego zorientowania się w tej niekiedy chaotycznej i wielowątkowej debacie” – pisze o. Kupczak. Interpretacja adhortacji „Amoris laetitia” wymaga zobaczenia jej w kontekście całego procesu synodalnego, którego była owocem.

Dominikanin omawia i analizuje z tomistyczną precyzją dokumenty, które powstały w związku z pierwszym (2014 r.) i drugim synodem (2015 r.). Punktem wyjścia całego procesu było wystąpienie kard. Waltera Kaspera na konsystorzu. Ten referat określił podstawowe tematy dyskusji, która toczyła się na obu synodach. Książka pokazuje, że spór dotyczy w istocie tego, w jaki sposób Kościół powinien reagować na obecny kryzys małżeństwa i rodziny. Czy brak akceptacji wśród wielu katolików dla nauczania Kościoła o ludzkiej seksualności, zbyt „idealistycznego”, zdaniem niektórych, to wezwanie do jego rewizji? Czy raczej wezwanie, by to nauczanie odważniej głosić? Oto dylemat postawiony przez oba synody.

W książce znajdziemy m.in. omówienie konferencji, którą zorganizowano między dwoma synodami pod patronatem kard. Marxa. „Nowa teologia”, którą tam zaprezentowano, postuluje redefinicję katolickiego rozumienia nierozerwalności małżeństwa, odejście od negatywnej oceny antykoncepcji, pozamałżeńskich aktów seksualnych i aktów homoseksualnych. Konferencja nie była akademicką debatą, ale przygotowaniem biskupów do synodu! „W takim kontekście jej treść przeraża” – zauważa autor. „I rzuca światło na to, jaka jest stawka obecnego sporu”.

Ojciec Kupczak zwraca także uwagę, że w tle sprawy kryje się spór o interpretację Soboru Watykańskiego II. Część uczestników synodu uważa, że pontyfikaty Jana Pawła II i Benedykta XVI były zatrzymaniem soborowej odnowy i dopiero pontyfikat Franciszka jest powrotem do ducha Soboru. Drugie ujęcie to podkreślenie ciągłości w teorii i praktyce Kościoła i właśnie do tej opinii przychyla się autor. Po lekturze książki nie ma jednak wątpliwości, że pierwsza opcja rośnie w siłę, a druga słabnie.

ks. Tomasz Jaklewicz

Jarosław Kupczak OP "Źródła sporu o Amoris laetitia". W DrodzePoznań 2018ss. 280   Jarosław Kupczak OP "Źródła sporu o Amoris laetitia". W DrodzePoznań 2018ss. 280

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • ryr
  12.01.2019 19:48
  W raju wąż namówił Ewę do rozeznania czy Bóg tak powiedział jak powiedział.
  doceń 1
 • andrzej
  21.01.2019 16:11
  Bardzo ważna książka. Warto bronić prawdy, tym bardziej, że rodzina jest ciągle atakowana z wielu stron
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL