Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Szczyt z klimatem

Mieszanka dobrych intencji, słusznej troski o środowisko, ale też ideologii i gigantycznych interesów. Tak można w skrócie opisać odbywające się od ponad 20 lat szczyty klimatyczne.

Rok 1992. W Buenos Aires, w czasie tzw. Szczytu Ziemi (oficjalnie: Konferencja Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju), przedstawiciele ponad 170 rządów podpisują Ramową konwencję Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu (UNFCCC). To pierwsze od 20 lat (po konferencji ONZ w Sztokholmie) światowe spotkanie mające wypracować wspólny kierunek walki z globalnym ociepleniem za pomocą ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Trzy lata później (1995) zainicjowane zostają coroczne konferencje stron konwencji (COP – Conference of the Parties). Rozpoczynająca się wkrótce w Katowicach COP24 jest trzecią zorganizowaną w Polsce (COP14 w Poznaniu w 2008 i COP19 w Warszawie w 2013). Czy od ćwierćwiecza mamy do czynienia z globalnym pospolitym ruszeniem i racjonalną walką ze skutkami działalności człowieka? Czy przeciwnie, świat uległ wielkiej mistyfikacji, a ocieplenie klimatu to tylko nowa globalna religia i sposób na dobry biznes?

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny