Nowy numer 42/2019 Archiwum

Wieńce czystości

Świętą Cecylię, jako patronkę muzyki kościelnej, w malarstwie przedstawiano zwykle jako osobę grającą na różnych instrumentach.

Obraz hiszpańskiego artysty Alejo Very przypomina natomiast, że trafiła ona na ołtarze jako męczennica.

Cecylia żyła w Rzymie w III wieku. Złożyła ślub czystości i nie złamała go, mimo że zmuszono ją do małżeństwa z poganinem Walerianem. Alejo Vera nawiązuje właśnie do historii tego małżeństwa, czerpiąc z opisu żywota świętej, zawartym w „Złotej Legendzie” – dziele żyjącego w XIII wieku włoskiego zakonnika Jakuba de Voragine. Podczas nocy poślubnej Cecylia wyznała mężowi, że towarzyszy jej anioł, który strzeże czystości jej ciała. Żeby Walerian mógł go ujrzeć, konieczne jest przyjęcie chrztu. Wkrótce zostaje on ochrzczony przez papieża Urbana. Na obrazie widzimy opisaną w „Złotej Legendzie” scenę, która wówczas się wydarzyła. Unoszący się w powietrzu anioł kładzie na głowach Cecylii i Waleriana wieńce splecione z kwiatów i mówi: „Te wieńce przez zachowanie czystości zachowajcie nietknięte, bom je wam od Boga przyniósł”. Przedmioty te miały być niewidoczne dla osób nieczystych.

Wokół głów Cecylii i Waleriana widzimy aureole świętości.

Niebawem oboje święci małżonkowie nawrócili jeszcze brata Waleriana, Tyburcjusza. W roku 230 lub 231 wszyscy troje zostali skazani na śmierć z powodu wiary, którą wyznawali. Waleriana i Tyburcjusza pochowano na cmentarzu przy Via Appia. Ciało Cecylii znaleziono z kolei w 822 roku w katakumbach św. Kaliksta i przeniesiono do bazyliki św. Cecylii na Zatybrzu, wybudowanej w IV wieku w miejscu jej domu.

Obraz hiszpańskiego artysty zyskał pochlebne recenzje. Alejo Vera y Estaca otrzymał za niego medal pierwszej klasy na Wystawie Narodowej w roku 1866.

Leszek Śliwa

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy

Zobacz także

 • Gość
  15.11.2018 09:03
  Mam pytanie. Jak się ma takie zachowanie czystości (bo rozumiem, że w całej historii chodzi o zachowanie dziewictwa) do stanu małżeńskiego, który z natury jest nastawiony na płodność?
  Rozumiem szczere poświęcenie małżonków, ale czy to ich małżeństwo było w ogóle ważne w sensie sakramentalnym? Już pomijam kwestię jego ważności (a raczej nieważności) w związku z przymusem przy jego zawarciu.
  Skoro jednak Cecylia była w stanie nawrócić swojego małżonka, to zakładam jednak jakąś formę miłości i więzi między nimi (nie mógł on być ostatnim katem i terrorystą, skoro został świętym). Czy oni w ogóle byli sobie wzajemnie małżonkami czy nie byli?
  Cały problem, jaki mam z żywotami świętych jest taki, że w tych cukierkowatych, słodkich opowiadankach, jeśli się człowiek przyjrzy, nic się kupy nie trzyma...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji