Nowy numer 42/2019 Archiwum

Lepsi Polacy

Nie przeszkadza mi spór o to, kto lepiej świętuje 11 listopada.

11 listopada ulicami Warszawy przejdzie jeden wspólny marsz. Tak przynajmniej wynika z piątkowych ustaleń narodowców i władz państwa. Jeśli ugoda zostanie utrzymana, będziemy mieli imponującą uroczystość i być może rekordową frekwencję. Jeśli w ostatniej chwili obie strony się pokłócą, i tak będziemy mieli imponującą uroczystość i być może rekordową frekwencję, bo gdyby dwa marsze ruszyły w ciągu godziny tą samą trasą, to i tak się zlałyby się w jeden. Najwyżej potem przez parę dni pooglądamy w telewizji kłótnie o to, kto ściągnął więcej ludzi i od kogo był ten w kominiarce, który niósł brzydki transparent.

I dobrze. Jakoś nie bolą mnie kłótnie o Marsz Niepodległości. Cieszę się, że udało się dojść do zgody, ale naprawdę nie przeszkadza mi spór o to, kto lepiej świętuje 11 listopada. Problemem były teksty o tym, że patriotyzm jest jak rasizm i dyskusje, czy da się go w Polsce wytępić. Smutne były rocznice, podczas których nie działo się nic, poza oficjałkami, na które przychodziła garstka ludzi. Irytujące było wyśmiewanie ludzi pielęgnujących pamięć o polskiej historii i wieczne sprawdzanie, czy przypadkiem nie powiedzieli o pół słowa za dużo, bo to już byłby nacjonalizm, a nacjonalizm to ksenofobia i pogromy, więc najlepiej nic w ogóle nie mówić i nie pamiętać.

Z rywalizacji o to, kto zostanie uznany za lepszego Polaka mogę się tylko cieszyć.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jakub Jałowiczor

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w radiu „Kampus”. Współpracował m.in. z dziennikiem „Polska”, „Tygodnikiem Solidarność”, „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie”, „Niedzielą”, portalem Fronda.pl. Publikował też w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Fantastycznym” oraz przeprowadzał wywiady dla portalu wideo „Gazety Polskiej”. Autor książki „Rzecznicy”. Jego obszar specjalizacji to sprawy społeczno-polityczne, bezpieczeństwo, nie stroni od tematyki zagranicznej.
Kontakt:
jakub.jalowiczor@gosc.pl
Więcej artykułów Jakuba Jałowiczora

Zobacz także

 • mee...
  11.11.2018 03:04
  Pieknie, zastanawia tylko jedno, mianowicie; jak rzad z prezydentem Duda w jeden dzien zorganizowano cale zaplecze techniczne - policje, wojsko, zandarmeria, ktorej premier zarzadzeniem nadal uprawienia policji, a do tego ma odbyc sie defilada wojskowa roznych formacji wraz ze sprzetem wojskowym...w tym miejscu trzeba zaznaczyc, ze narodowcy do Marszu sie przygotowuja caly rok tzn po zakonczeniu Marszu Niepodleglosci - zaczynaja sie przygotowania do Marszu za rok...
  doceń 2
 • Gość
  11.11.2018 10:02
  "to i tak się zlałyby się w jeden".... Pan Redaktor jest takim prawdziwym Polakiem, że nawet prawdziwie po polsku nie umie zdania sklecić?
  doceń 4
 • Seitz
  11.11.2018 13:18
  Faszyzmu w Polsce nigdy nie było, a Polscy nacjonaliści oddawali życie za Żydów w czasie wojny. A ten kto jest "lepszy" w oczach Boga ten zostanie zbawiony. Tak Bóg ustawił Świat. W przeciwieństwie do komuny, która wmawia, że jesteśmy równi.
 • ksut
  12.11.2018 13:51
  Nie zauważyłem, żeby ani przed, ani w czasie marszu ktoś się kłócił kto jest lepszym Polakiem. Najwyżej o to, jak tę swoją polskość będzie mógł wyrażać. Można nawet tak obłudnie jak jeden pan, co to ciąży mu brzemię polskości-nienormalności, którego nie ma specjalnej ochoty dźwigać, ale zrzucić nie potrafi i na każdym kroku wszystko mu się kojarzy z Polską, i jest po prostu fanatycznie oddanym Polsce Polakiem. No więc wyrażać można różnie, tylko jeszcze kto w to uwierzy...
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji