Nowy numer 14/2020 Archiwum

Rzecznik KEP: Bale i korowody świętych są dobrą alternatywą dla halloween

Organizowane 31 października w całej Polsce bale i korowody świętych są dobrą alternatywą dla halloween. W ten sposób dzieci uczą się od świętych miłości bliźniego i szacunku dla każdego człowieka - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jak powiedział rzecznik KEP, zadaniem Kościoła jest chronić dzieci przed makabrycznymi scenami związanymi ze śmiercią i z halloween. "To makabryczne, kiedy dzieciom daje się chociażby czekoladki w kształcie trumny czy inne makabryczne przedmioty, które są związane z obchodzeniem halloween" - ocenił.

Zastrzegł, że Kościół przestrzega przede wszystkim przed wchodzeniem w wywoływanie duchów czy w okultyzm. Przytoczył 2116 punkt Katechizmu Kościoła Katolickiego, w którym czytamy, że "należy odrzucić wszelkie formy wróżbiarstwa, odwoływanie się do Szatana lub demonów, wywoływanie zmarłych i inne praktyki mające rzekomo odsłaniać przyszłość". "Bardzo dobrze, że coraz więcej rodziców jest tego świadomych i chroni dzieci przed tymi praktykami" - zaznaczył rzecznik KEP.

Jego zdaniem dobrą alternatywą dla halloween są organizowane od kilku lat w wielu parafiach w całej Polsce bale i korowody świętych. "Bale świętych to uroczystość Wszystkich Świętych w obrazku - wspominamy naszych świętych i przebieramy się za nich. Dla dzieci to pozytywna forma świętowania, ponieważ w ten sposób uczą się od świętych ich dobrych cech: miłości bliźniego, szacunku dla każdego człowieka i całego stworzenia" - podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

W środę w diecezji warszawsko-praskiej Misyjny Korowód i Bal Wszystkich Świętych organizuje Wspólnota św. Piotra i Pawła przy parafii w Dębem Wielkim. Zabawę rozpocznie msza św. w kościele parafialnym, po której dzieci poprzebierane za świętych i błogosławionych przejdą w korowodzie do hali sportowej, gdzie odbędzie się bal. W programie znalazły się m.in. połączenie z misjonarzami Tanzanii, konkursy z nagrodami na najciekawszy strój i atrybut oraz najsmaczniejsze ciasto, a także degustacja afrykańskiego przysmaku, kawy i rwandyjskiej herbaty. "Wybierz świętego i przebierz się za niego" - zachęcali organizatorzy w zaproszeniu opublikowanym na stronie internetowej diecezji.

Wieczór ze świętymi, czyli z relikwiami m.in. Jana Pawła II i Jerzego Popiełuszki, organizowany jest w środowy wieczór także w archikatedrze w Białymstoku. Spotkanie rozpocznie się o 19.30 konferencją i pantomimą na temat życia świętych. Potem zaplanowane jest modlitewne czuwanie przy relikwiach m.in. świętego Jana Pawła II oraz osób błogosławionych związanych z regionem: księdza Jerzego Popiełuszki, księdza Michała Sopoćki i bł. siostry Bolesławy Lament.

Bale świętych odbędą się też w kilku parafiach archidiecezji wrocławskiej. W parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju Noc Świętych odbędzie się po raz piąty. Spotkanie rozpocznie msza św. o godz. 18.00, po której korowód świętych wyruszy w procesji do parafii św. Jadwigi Śląskiej, gdzie nastąpi ucałowanie relikwii. W parafii św. Antoniego po nabożeństwie różańcowym dzieci przebrane za świętych przejdą w barwnym korowodzie do domu parafialnego, gdzie odbędzie się bal. W parafii św. Elżbiety zabawa rozpocznie się o godz. 17.00.

W archidiecezji łódzkiej Noc Świętych odbędzie się o godz. 19.00 w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim. W programie obchodów są śpiewy, świadectwa i modlitwa uwielbienia przy relikwiach świętych i błogosławionych. Duszpasterze młodzieży regionu bełchatowskiego zapraszają młodzież na Noc Świętych, która rozpocznie się o godz. 20.00 w kaplicy cmentarza w Bełchatowie. W programie pantomima, pokaz filmu dokumentalnego o bł. Chiarze Luce Badano i pochód do grobów polskich patriotów. Na podobne wydarzenia zapraszają także parafia św. Maksymiliana Kolbe w Pabianicach i łódzka archikatedra.

Jak poinformowało na stronie internetowej biuro prasowe archidiecezji krakowskiej, w zorganizowanym we wtorek w Libiążu 5. Orszaku Świętych ulicami miasta przeszło około tysiąca osób. Patronem tegorocznego pochodu był św. Andrzej Bobola. W pochodzie udział wzięła orkiestra górnicza, schola, rodziny i młodzież w koszulkach z napisem "Święty zwycięża".

« 1 »

Polecamy

 • Jan
  31.10.2018 16:28
  O ile argument dotyczący okultyzmu i wywoływania duchów jeszcze do mnie przemawia, o tyle nie wiem, czy nie lepiej jest przebrać się za wampira, niż za Jana Chrzciciela z obciętą głową.

  Ciekawe też, że Kościół tak mocno angażuje się przy okazji halloween, gdzie dzieciaki głównie jedzą cukierki, a nie reaguje w czasie zabaw andrzejkowych, gdzie wróżb i magii jest więcej.
 • Antoni Kupiec
  01.11.2018 06:54
  Im więcej polski kościół będzie potępiał Halloween tym więcej ta nowo amerykańska tradycja zyska na popularności. Już tak jest że to co obchodzimy wymyśla nam kapitał a nie pobożne życzenia księży i biskupów. Na pewno lepiej jest zostawić Halloween 31.10. w spokoju i udawać że go niema a 1 i 2 listopada skupić się na wszystkich świętych i na naszych zmarłych. Wszystko co złe przychodzi do Polski z Europy zachodniej a wszystko z USA służy i musi służyć polskiej wierze i patriotyzmowi.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama