Nowy numer 42/2019 Archiwum

Decyzja to ty

– Albo będziesz święty, albo będziesz nikim – powiedział kiedyś św. Jan Bosko. Tak też brzmi podtytuł książki ks. Pawlukiewicza. Radykalnie? Być może. Ale prawdziwie.

Tę książkę przeczytałem jednym tchem. Muszę przyznać, że ks. Piotr Pawlukiewicz ma wyjątkowy dar mówienia o rzeczach najważniejszych w sposób lekki, dowcipny, a jednocześnie z mądrością, która pracuje w nas także po skończonej lekturze. Nigdy nie byłem miłośnikiem zbiorów sentencji, a jednak czytając ks. Pawlukiewicza, co chwilę miałem ochotę wynotowywać jego myśli. Na przykład taką: „Spotykasz takich, a nie innych ludzi, masz takich, a nie innych brata, siostrę, matkę i ojca, właśnie po to, żebyś się nawrócił. Oni mają zestawy swoich grzechów akurat dla ciebie. Ja dostałem takich przyjaciół po to, by ich obecność mnie zmieniała, bym mógł stać się lepszym człowiekiem”.

Ta książka jest też po to, żebym się nawrócił. Nie „próbował” być świętym, ale nim był. Nie od jutra, następnego miesiąca czy roku, ale teraz, już. „Decyzja! Decyzja to jesteś ty. Uczucia to ptaszki i motylki wokół nas. Jestem tym, na co się decyduję. A nie tym, co czuję” – przekonuje autor. Tu nie ma półśrodków. Jesteśmy dziedzicami Króla, więc mamy szturmować niebo, a nie kombinować i liczyć na czyściec: „(…) całe nasze życie, wszystko to, co robimy, mówimy, piszemy, wspominamy, ma przynieść jeden konkretny owoc, który będzie sprawdzony tylko w jednym momencie – chwili naszej śmierci. To nie jest tak, że Pan Bóg na Sądzie Ostatecznym weźmie klisze z naszego życia i będzie je przeglądał: »O! Trochę przeklinała. O! Filmy pornograficzne oglądał«. Nie! Pan Bóg spojrzy w serce człowieka i od razu będzie wiedział, czego ten człowiek chce. Nieba czy piekła. To jest nasz wybór”. Jasne, upadki będą się zdarzać, ale rzecz w tym, żeby powstawać. Ks. Pawlukiewicz prosi, byśmy nie ulegali zniechęceniu. „Bóg wprowadzi stan wyjątkowy, byleby tylko ratować. Jedyną rzeczą, jakiej od ciebie wymaga, jest chęć tego ratunku. My musimy chcieć” – przekonuje.

Ks. Piotr Pawlukiewicz "Wstań". Znak/RTCKKraków 2018ss. 224   Ks. Piotr Pawlukiewicz "Wstań". Znak/RTCKKraków 2018ss. 224

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także

  • marek
    23.11.2018 10:00
    słucham ks.Pawlukiewicza od roku na youtube;dziesiątki kazań;nigdy bym nie przypuszczał,że na youtube będę słuchać kazań;ma ogromny dar;oprócz niego jest wielu innych;Bóg dał nam wspanialych kaznodziejów-Bogu niech będą dzięki!
    doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji