GN 3/2021 Archiwum

Mandat do walki z PiS

Wybory samorządowe najlepiej rozumieją mieszkańcy i liderzy małych miejscowości. Tam chodzi o coś więcej niż o dublowanie wyborów parlamentarnych.

Pewna telewizja z największą - jak się okazuje - oglądalnością w największych miastach, tak relacjonowała dziś wyniki wyborów:

O Łodzi: "Mieszkańcy dali jej mandat do walki z PiSem".

O Gdańsku: "Dla jego wyborców wrogiem jest PiS".

Jako zwierzę raczej wielkomiejskie co 4 lata ze wstydem stwierdzam, że zaprzyjaźnione małe miasteczka wykazują się dużo większym zrozumieniem sensu wyborów samorządowych. Co zresztą widać po wynikach: wygrywają lokalni sprawdzeni działacze, bez rekomendacji partyjnych. A ich wyborcy nikomu wrogiem nie są ani mandatu do walki z nikim nie dają. W większych ośrodkach – na szczęście nie we wszystkich – to ciągle praktycznie dublowanie wyborów parlamentarnych. Te same emocje, podobna agresja, te same absurdalne – jak wyżej – wzniecanie podziałów. Wszak sam lider opozycji na wieczorze wyborczym zachwalał swój wynik: „Stworzyliśmy skuteczny anty-PiS”. Fakt, o to przecież w tych wyborach chodziło…

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także