Nowy numer 43/2019 Archiwum

Egzorcysta

O. Cataldo nikomu nie odmawia pomocy, ale trudno mu przyjąć wszystkich petentów.

Nagrodzony na festiwalu w Wenecji w sekcji „Horyzonty” dokument Federiki Di Giacomo opowiada o ludziach udręczonych duchowo i fizycznie, z których część została opętana przez szatana, lub istnieje co do nich takie podejrzenie,. W „Uwolnij mnie” występuje kilku egzorcystów, ale pierwszoplanowymi bohaterami są franciszkanin o. Cataldo Migliazzo i jego świeccy pomocnicy. Ojciec Cataldo jest najsłynniejszym egzorcystą na Sycylii. Do Palermo przyjeżdżają wierni z całej wyspy, by wziąć udział w cotygodniowej Mszy św. o uwolnienie. Film nie przedstawia tzw. egzorcyzmów uroczystych.

Zdjęcia do filmu trwały trzy lata. Reżyserka temat potraktowała poważnie. Przedstawiła galerię osób, których duchowym cierpieniom stara się ulżyć egzorcysta. Ojciec Cataldo stara się nikomu nie odmawiać pomocy, ale trudno mu przyjąć wszystkich petentów.

Film przedstawia również działania, jakie podejmuje Kościół katolicki w obliczu rosnącej ilości przypadków opętania. Zwiększa się liczba egzorcystów, częściowo dzięki kursom organizowanym przez Papieskie Ateneum Regina Apostolorum w Rzymie. Jak wynika z filmu, tylko w USA liczba ta wzrosła dziesięciokrotnie.

Edward Kabiesz

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama