Nowy numer 2/2021 Archiwum

Krótko:

Z Wadowic do Watykanu

FILM Z okazji 40. rocznicy wyboru Polaka na tron Piotrowy Telewizja Polska przygotowała wydanie sześciu filmów dokumentalnych ukazujących drogę Lolka z Wadowic do Watykanu. Cykl, opublikowany na dwóch płytach DVD, nosi tytuł „Jan Paweł II. 40-lecie wyboru Polaka na papieża” i składają się na niego następujące filmy: „Lolek”, „Odpoczynanie. W kręgu przyjaciół księdza Karola Wojtyły”, „Kardynał Wojtyła papieżem!”, „Nasz profesor papieżem”, „Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński” oraz „Cały dla Ciebie”. Do filmów dołączona została książeczka z tekstami napisanymi przez najbliższych współpracowników Ojca Świętego i opiekunów jego dziedzictwa.

Drzewa A. Krauzego

WYSTAWA W siedzibie Fundacji Polska Wielki Projekt (Warszawa, ul. Szpitalna 5 lok. 18) zostanie otwarta wystawa Andrzeja Krauzego „Drzewa”. Autor zaprezentuje wycinanki i rysunki z natury, przedstawiające drzewa z londyńskich Ogrodów Kensington oraz z Włoch. Wernisaż odbędzie się 27 października o 16.00. Ekspozycja czynna będzie do 21 grudnia, od poniedziałku do piątku od 15.00 do 17.00. Współpracujący także z „Gościem Niedzielnym” Andrzej Krauze zajmuje się rysunkiem, ilustracją książkową i plakatem. Mieszka w Londynie od 1979 r., jest jednym z głównych rysowników „The Guardian”.

Szymon Babuchowski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także