Nowy numer 42/2018 Archiwum

Nie ma darmowych autostrad

O systemie poboru opłat na autostradach mówi Marek Cywiński, prezes Kapsch Telematic Services, operatora viaTOLL.

Bartosz Bartczak: W mediach dużo mówi się o tym, że państwo właśnie nacjonalizuje system poboru opłat na autostradach w Polsce. Czy to jest dobra decyzja?

Marek Cywiński: System poboru opłat od początku był państwowy. Jego zarządcą jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, natomiast operatorem jeszcze do listopada będzie nasza firma, Kapsch Telematic Services. Od listopada operatorem systemu ma być Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Trudno więc mówić o nacjonalizacji systemu, który już jest systemem państwowym. Natomiast trzeba przyznać, że polski rząd bardzo się zaangażował w kwestię poboru opłat za użytkowanie dróg publicznych. Tak daleko nikt jeszcze nie poszedł. W innych krajach zaangażowanie rządów w te sprawy też wprawdzie bywa duże, ale jednak kwestiami wymagającymi wysokiej znajomości technologii zajmują się tam partnerzy prywatni.

Dostępne jest 15% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji