Nowy numer 13/2020 Archiwum

Dziś wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów

Kim są dla nas? Co o nich wiemy?

Przekonanie o istnieniu i obecności aniołów, w tym również Aniołów Stróżów, jest jednym z ważnych elementów naszej wiary. Aniołowie są duchami stworzonymi przez Boga dla Jego chwały i pomagania ludziom. Ci, którym Bóg zleca opiekę nad ludźmi, są nazywani Aniołami Stróżami. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. 


 

Wspomnienie Aniołów Stróżów pojawiło się dopiero w XV w. na Półwyspie Iberyjskim, zwłaszcza na terenie Hiszpanii, oraz we Francji. W roku 1608 Paweł V pozwolił obchodzić to święto w pierwszy dzień zwykły po wspomnieniu św. Michała Archanioła. 

Na stałe do kalendarza liturgicznego wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów wprowadził Klemens X w roku 1670. Żywą wiarą w Aniołów Stróżów wyróżniał się m.in. bł. Jan XXIII, który jeszcze jako nuncjusz apostolski przed każdym ważnym spotkaniem prosił swego Anioła Stróża o pomyślny przebieg rozmowy i jej dobre owoce.

« 1 »

Polecamy

 • mee...
  02.10.2018 12:20
  Tuz po stanie wojennym...Gdansk - ochody Konstytucja 3 Maja pod pomnikiem Sobieskiego...pelno zomowcow ze sprzetem, zaczelo akcje palowania i lapanek...czlowiek idzie ulica, zomowiec go zwija i prowadzi do nyski, dziwnym trafem nie wpycha go do nyski, wiec staje z boku samochodu - nogi mu drza...a gdy nyske zaladowano ludzmi...samochod odjezdza. Czlowiek stoi neruchomo, nie rozumie co sie stalo, dlaczego go nie zalodawali tak jak innych. Na chodniku stoji duzo ludzi, ktorzy widziali, ta akcje...nagle z tlumu jakas mloda kobieda do ludzi krzyczy, wskazujac na czlowieka, ktory cudem uszedl lapancen zbirom z zomo i krzyczy...to jest kapus! Czlowiek spuscil glowe, tlum sie rozstapil i odszedl nie badrowany przez nikogo, mimo, ze jeszcze nie doszedl do siebie, rozwazal w sobie - pelen podziwu - jak to sie stalo?
  doceń 1
 • Moria
  02.10.2018 12:37
  Moria
  św. Piotr z Alkantary († 1562)

  "Pomocna jest także pamięć o tym, że podczas modlitwy, jeszcze bardziej aniżeli gdzie indziej, u naszego boku znajduje się Anioł Stróż, gdyż ma on nam pomóc i zanieść nasze modlitwy do Nieba oraz bronić nas przed nieprzyjacielem."


  św. Jan od Krzyża († 1591)

  "Pasterzami duszy można również nazwać samych aniołów, gdyż oni nie tylko przedstawiają Bogu nasze dary, lecz przynoszą je również od Niego. Oni to, jak czujni pasterze, karmią nasze dusze słodkimi wieściami i natchnieniami, bo przez nich Bóg nam ich udziela. Oni strzegą nas i bronią przed wilkami, czyli szatanami." Pieśń duchowa


  św. Jan Maria Vianney (†1859)

  "Ukryj się za twoim dobrym aniołem, gdy nie jesteś w stanie się modlić, proś go o to, aby modlił się za ciebie."


  św. Josemaría Escrivá de Balaguer († 1975)

  "W godzinie próby zwróć się do Anioła Stróża, a on obroni cię przed szatanem i podsunie ci święte natchnienia."
  doceń 1
 • szara
  02.10.2019 09:33
  piekne , dziekuje
  doceń 0
 • szara
  02.10.2019 09:36
  Piekne slowa, wielkie Slowa Dobrej Mocy .dziekuje! Mojego Aniola Stroza WIDZIALAM !!!!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama