Nowy numer 42/2018 Archiwum

Skazani na Fort Trump

Stałe bazy amerykańskie w Polsce to ciągle bardziej marzenie Warszawy niż konkretne zobowiązanie Waszyngtonu.

Geopolityczne położenie nie pozostawia nam jednak wyboru: każda kolejna ekipa rządząca musi robić wszystko, by marzenia przekuć na konkret.

Publicystyka memowa

O wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA powiedziano już wiele. Przy czym można dostrzec pewną różnicę w stawianiu akcentów po obu stronach Atlantyku. Podczas gdy amerykańskie media podkreślały nową taktykę strony polskiej, mającą przekonać USA do wysłania na stałe żołnierzy nad Wisłę, w polskich mediach dominowała „publicystyka memowa”, polegająca na komentowaniu w nieskończoność, owszem, niefortunnego „na oko” zdjęcia stojącego przy biurku prezydenta Dudy, podpisującego w takiej postawie – obok siedzącego prezydenta Trumpa – wspólnej deklaracji. Kiedy prasa amerykańska analizowała polską propozycję wyłożenia 2 mld dolarów na budowę bazy oraz kokieteryjną wrzutkę prezydenta Dudy, że mogłaby ona nosić nazwę Fort Trump – prasa polska prześcigała się w analizach wspomnianej fotografii, mającej być dowodem na to, że nasze miejsce jest wśród pariasów łaszących się do bogatego wujka.

Dostępne jest 10% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji