Nowy numer 14/2020 Archiwum

Cóż to za lekcja?

Musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony, będzie zabity. J 12,24b

Gdy raz Jezus modlił się na osobności, a byli z Nim uczniowie, zwrócił się do nich z zapytaniem: «Za kogo uważają Mnie tłumy?»

Oni odpowiedzieli: «Za Jana Chrzciciela; inni za Eliasza; jeszcze inni mówią, że któryś z dawnych proroków zmartwychwstał».

Zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?» Piotr odpowiedział: «Za Mesjasza Bożego».

Wtedy surowo im przykazał i napomniał ich, żeby nikomu o tym nie mówili. I dodał: «Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; zostanie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie».


Cierpienie, odrzucenie, śmierć. Tą trójcą Jezus opisuje własną tożsamość i kształt losu. Jest w tej mrocznej zapowiedzi i twardy realizm (opór złu tak się kończy na tym grzesznym świecie), i wiedza Bożego Syna (wie wszystko, zna przyszłość), i dotyk samego rdzenia tajemnicy zbawienia (na tej tylko drodze ono się dokona i dokonuje), i istotna wskazówka na temat naśladowania Mistrza (nie ma innej drogi dla ucznia). Cóż to za lekcja... Cierpieć, być odrzuconym, umrzeć. Co za wizja chrześcijańskiego życia, mojego życia... Syn Człowieczy trzeciego dnia zmartwychwstanie. Mówi Pan na koniec. I jest to faktyczny koniec/finał historii – Jezusa, świata, każdego z nas.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • Brodaty Sokrates
  28.09.2018 12:27
  Jezus modlił się na osobności.Po skończonej modlitwie zadał pytanie. Często tak mam,iż modląc się proszę Boga o odpowiedź na ważne pytania,dotyczące mojego życia.Co powinienem zrobić,jaki kierunek obrać w moim postępowaniu.Co robi Jezus po modlitwie? Pyta bliskie mu osoby o sprawy dotyczące Jego.Po co On pyta ? Przecież On wie wszystko.A jednak pyta... A ja? W swojej arogancji nie muszę nikogo o nic pytać.Szczególnie o sprawy dotyczące mnie samego.Przecież ja wiem najlepiej i nigdy się nie mylę.
  doceń 1
 • Gabriela
  28.09.2018 12:52
  Opór złu nie musi "tak się kończyć na tym grzesznym świecie", podobnie jak "ten świat" nie musi być postrzegany jako grzeszny. Zło zawsze czyni człowiek. I to człowiek może złu dać odpór.
  doceń 1
 • Przemas
  28.09.2018 13:49
  Po tym poznają zeście uczniami moimi...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama