Nowy numer 14/2020 Archiwum

Watykan: Uczynić wszystko, co możliwe, by zapobiec nadużyciom

"Pytania, jakie pojawiły się w minionych miesiącach nie tylko skupiają uwagę społeczeństwa na kwestii powagi nadużyć, ale stanowią także okazję, by podkreślić znaczenie narzędzi prewencji i sprawić, żeby przyszłość była inna niż nasza przeszłość. Naszym punktem wyjścia nie jest badanie poszczególnych przypadków, lecz zapobieganie nadużyciom" – czytamy w komunikacie po zakończonych wczoraj obradach plenarnych Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

W dokumencie czytamy, że obradujący w dniach 7-9 września członkowie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich wysłuchali dwóch świadectw: osoby, która padła ofiarą nadużyć seksualnych jako dziecko oraz matki dwóch dorosłych ofiar, które były molestowane jako dzieci. „Komisja dziękuje im za podzielenie się swoimi historiami, za odwagę ich świadectwa oraz za przyczynianie się do procesu uczenia się” – czytamy w komunikacie.

Następnie odniesiono się do wydarzeń, które przykuły uwagę opinii publicznej w ostatnim okresie. „Pytania, jakie pojawiły się w minionych miesiącach nie tylko skupiają uwagę społeczeństwa na kwestii powagi nadużyć, ale stanowią także okazję, by podkreślić znaczenie narzędzi prewencji i sprawić, żeby przyszłość była inna niż nasza przeszłość. Naszym punktem wyjścia nie jest badanie poszczególnych przypadków, lecz zapobieganie nadużyciom” – stwierdza dokument.

Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich poinformowała także o uruchomieniu projektu pilotażowego w Brazylii tworzenia bezpiecznych przestrzeni, gdzie osoby molestowane, które padły ofiarą przemocy w przeszłości, mogłyby ujawnić co przeżyły. Tworzenie paneli doradczych, w skład których wchodziły by osoby, które doznały nadużyć może zdaniem Komisji dopomóc lokalnym zwierzchnikom kościelnym w udoskonaleniu swych działań na rzecz zapobiegania nadużyciom oraz zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży.

W komunikacie poinformowano, że członkowie Komisji od ostatniego spotkania plenarnego w kwietniu wzięli udział w ponad 100 warsztatach na temat zapewnienia bezpieczeństwa. Zapowiedziano, że w kwietniu 2019 r. Komisja zorganizuje konferencję na temat bezpieczeństwa dla odpowiedzialnych za Kościół w Europie Środkowej i Wschodniej. Również w kwietniu 2019 r., wraz z Konferencją Episkopatu Brazylijskiego, Komisja przygotuje tydzień formacyjny dla biskupów i wychowawców w Aparecidzie w Brazylii. W listopadzie 2019 r. jej członkowie zostali zaproszeni do udziału w spotkaniu CELAM w Meksyku. W 2020 r. Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich będzie współorganizatorem kongresu na temat ochrony nieletnich dla osób działających w Kościele i społeczeństwie obywatelskim w obu Amerykach w stolicy Kolumbii, Bogocie.

Komisja działająca pod kierunkiem kard. Seana O’Malleya OFMCap podkreśliła ścisłą współpracę z dykasteriami Kurii Rzymskiej. W minionych dniach jej przedstawiciele spotkali się z biskupami, którzy przyjęli sakrę w ostatnim okresie. Zaznaczono, że przypadająca 20 listopada 2019 roku 30 rocznica Konwencji o Prawach Dziecka powinna służyć budzeniu świadomości o potrzebie ochrony dzieci.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

  • Ptyś
    10.09.2018 13:40
    Jakieś kpiny. Konwencja o prawach dziecka ostatnio służy ONZowi do hejtowania Watykanu. Widać wiecznie żywa jest prawda, że jak się nie chce załatwić jakiejś sprawy to się powołuje komisję. Mamy zatem komisję. A kiedy ujawnione zostaną dokumenty, na które powołuje się Abp Vigano, których treść położyłaby kres spekulacjom nad wiarygodnością jego świadectwa i rzuciła światło na realne działania w Vat. a nie na inscenizacje jakiejś komisji do zagadywania problemu?
    doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama