Nowy numer 42/2019 Archiwum

W dniu jego kanonizacji papież był wyraźnie rozbawiony

Fantastyczna książka o jednym z najciekawszych świętych ostatnich 200 lat.

"W dniu kanonizacji Jana Bosko, która miała miejsce w Wielkanoc 1934 r., papież był wyraźnie rozbawiony tym, że poirytowany kapelmistrz orkiestry watykańskiej na Dziedzińcu św. Damazego nie mógł dać znaku do rozpoczęcia gry, ponieważ rozentuzjazmowana młodzież salezjańska nie ustawała w śpiewach i wznoszeniu okrzyków. <<Cierpliwości, maestro - uspokajał go papież - przecież jesteśmy w oratorium niedzielnym!>> Dla Piusa XI wychowawca z Becchi stanowił przykład jasności poglądów, zaangażowania, talentów duszpasterskich i sukcesu" - to fragment najnowszej książki o świętym Janie Bosko.

Spotkać księdza Bosko to książka zabawna, wzruszająca, historyczna i opisująca w sposób niebanalny życie świętego Jana Bosko. Jest bardzo dobrze zredagowana, czyta się ją lekko i szybko.

Ja choć miałam w swoich dłoniach kilka książek o tym świętym, z tej dowiedziałam się historii, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Poznajemy człowieka, który od początku prowadzony był przez Boga, a Maryja była jego nauczycielką.

Giuseppe Ghiberti bardzo dobrze kreśli tło historyczne, które również nie pozostawało bez wpływu na działania księdza Bosko. Autor odwołuje się do wielu źródeł z czasów samego świętego, dzięki temu obraz jest pełniejszy. Książka podzielona jest na dwie części, które dzielą się nad podrozdziały. Rysuje nam się obraz chłopca, młodzieńca, dorosłego mężczyzny, który do końca swoich dni pracował dla Boga i innych, który był świetnym pedagogiem, oddanym księdzem i ojcem dla biednych chłopców.

Bosko był wizjonerem, a jego dzieło, które tworzył zawsze z wielką ufnością w Bożą Opatrzność, trwa do dziś. A wszystko zaczęło się w szopie.... Sam papież Pius XI stwierdził: "W życiu księdza Bosko nadnaturalne stało się naturalne, a niezwykłe nieomal powszednie" (Memorie biografiche, t.19, s.100 i nn.) 

Ta książka to kompendium wiedzy o "księdzu z Turynu", jego współpracownikach, problemach i cudach w jego życiu. Śledzimy jego losy nie do końca linearnie, ale nie gubimy się w nich. Dzięki temu możemy jeszcze bardziej zgłębić jego niezwykłe życie. 

Warto sięgnąć po tę książkę, może dzięki niej uda Wam się Spotkać księdza Bosko.

Spotkać księdza Bosko, Giuseppe Ghiberti, Wydawnictwo Salezjańskie 2018.

« 1 »

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL