Nowy numer 13/2020 Archiwum

Od chwili Wcielenia jest z nami na zawsze

Oto dziewica pocznie i porodzi syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy Bóg z nami.Mt 1,23

Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama.

Abraham był ojcem Izaaka; Izaak ojcem Jakuba; Jakub ojcem Judy i jego braci; Juda zaś był ojcem Faresa i Żary, których matką była Tamar. Fares był ojcem Ezrona; Ezron ojcem Arama; Aram ojcem Aminadaba; Aminadab ojcem Naassona; Naasson ojcem Salmona; Salmon ojcem Booza, a matką była Rachab. Booz był ojcem Obeda, a matką była Rut. Obed był ojcem Jessego, a Jesse ojcem króla Dawida.

Dawid był ojcem Salomona, a matką była dawna żona Uriasza. Salomon był ojcem Roboama; Roboam ojcem Abiasza; Abiasz ojcem Asy; Asa ojcem Jozafata; Jozafat ojcem Jorama; Joram ojcem Ozjasza; Ozjasz ojcem Joatama; Joatam ojcem Achaza; Achaz ojcem Ezechiasza; Eze-chiasz ojcem Manassesa; Manasses ojcem Amosa; Amos ojcem Jozjasza; Jozjasz ojcem Jechoniasza i jego braci w czasie przesiedlenia babilońskiego.

Po przesiedleniu babilońskim Jechoniasz był ojcem Salatiela; Salatiel ojcem Zorobabela; Zorobabel ojcem Abiuda; Abiud ojcem Eliakima; Eliakim ojcem Azora; Azor ojcem Sadoka; Sadok ojcem Achima; Achim ojcem Eliuda; Eliud ojcem Eleazara; Eleazar ojcem Mattana; Mattan ojcem Jakuba; Jakub ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem.

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.

Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: „Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów”.


A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: „Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emanuel”, to znaczy „Bóg z nami”. Jednym z teologicznych filarów, na których swoją naukę o Chrystusie oparł ewangelista Mateusz, jest imię „Emmanuel”, to znaczy „Bóg z nami – z nami Bóg”. Imię to wyraża prawdę, że Bóg jest ze swoim narodem i prowadzi go ku wypełnieniu wielkiej obietnicy danej Dawidowi. Mateusz, cytując proroctwo Izajasza, potwierdza, że w chwili, w której Maryja poczęła Jezusa za sprawą Ducha Świętego, następuje wypełnienie proroctwa Izajasza. Imię Emmanuel przynależy odtąd w całej pełni do Jezusa. To w Jezusie – jako prawdziwym Bogu i prawdziwym człowieku – Bóg jest w pełnym tego słowa znaczeniu z nami. Od chwili Wcielenia jest z nami na zawsze, w sposób widzialny i dotykalny, i tak „aż do skończenia świata” (Mt 28,20).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • Albert
  08.09.2018 11:47
  "Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem." Ciekawe dlaczego Maryja nazywana jest panną, kiedy nią nie była? Czy w języku Kościoła wszystko musi być przekręcone? Maryja jest dziewicą , żoną Józefa i matką Jezusa i tylko te określenia w stosunku do Maryi są prawdziwe.
  doceń 0
 • mee...
  08.09.2018 12:26
  Zarem jak ksiadz sie modli do Boga...moze , ktorys ksiadz napisze?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama