Nowy numer 17/2024 Archiwum

I jak? Wypoczęliście?

Gdy jeden ze znajomych księży podesłał mi definicję miłości: „Mam ochotę go zabić, ale wciąż odkładam to do jutra”, pomyślałem: „Skąd on o tym wie?”

Z nieskrywaną złośliwością spoglądam na wielodzietne znajome, spocone rodzinki, które wróciły właśnie z urlopu i uśmiechają się z zażenowaniem mając problem z odpowiedzią na najprostsze pytanie pod słońcem: „I jak tam, kochani? Wypoczęliście?”

Pisałem wielokrotnie, że rodzina jest sportem ekstremalnym, przy którym bledną wyniki zanotowane na Endomondo czy wyczyny śmiałków zjeżdżających na nartach z ośmiotysięczników. To rzeczywistość niedostępna starannie wystylizowanemu w „Barber shopach” środowisku, które „drży jak hipster na widok listka jarmużu” i reaguje alergicznie na widok drącego się wniebogłosy pięciolatka, który na pytanie „Dlaczego tak płaczesz?” z twardą logiką odpowiada: „Bo tak!”

Gdy jeden ze znajomych kapłanów, pracujących od lat z rodzinami, podesłał mi definicję miłości: „Mam ochotę go zabić, ale wciąż odkładam to do jutra”, pomyślałem: skąd on o tym wie?

Przypomina mi się sytuacja z pewnej śląskiej parafii. „I jak wam jest?” – ksiądz zagadnął stojącą przy ołtarzu parę obchodzącą 50-lecie ślubu. Kobiecina nie zdążyła jeszcze otworzyć ust, gdy mąż szczerze wypalił: „Oj, ciężko, księże, ciężko…”. Stał blisko mikrofonu i usłyszał to cały kościół, nic więc dziwnego, że żona zabiła go wzrokiem.

Dwadzieścia lat temu o. Augustyn Pelanowski na wieść, że zamierzamy z Dorotą wstąpić w związek małżeński uśmiechnął się szelmowsko: „No to wam się zacznie. Rodzina jest najlepszą szkołą umierania dla siebie”. I znów mam ochotę zapytać: skąd on o tym wiedział?

Rodzina jest solidną lekcją pokory. Spróbujcie dwojgu nastolatkom cierpliwie wyperswadować, by odłożyli wszystkomające komórki. Mój znajomy po kwadransie gadania do ściany nie wytrzymał i smartfon zabulgotał w falach jeziora.

Czego uczy mnie rodzina? Najtrudniejszej sztuki na świecie: przebaczenia. Dzieci obnażają ogrom mojej pychy i wielkie skoncentrowanie na sobie. Nauczam, przemierzając Polskę wzdłuż i wszerz, że jestem dzieckiem Króla i dziedzicem obietnic, a dzieci wykładając karty na stół wołają: „Sprawdzam!”. Nie muszę chyba pisać, jak bardzo liczę na Boże miłosierdzie…

Wczoraj oglądałem sobie na spokojnie zdjęcia z wakacji (lubię je, bo nie rejestrują całej palety emocji, które targały naszą piątką). I pomyślałem: „Kurcze, jak ja ich wszystkich kocham!”. Dobrze, że moja rodzinka, patrząc na mnie, „wciąż odkłada to do jutra”.

PS. Franek, mój redakcyjny kolega sugeruje współpracownikom: „Nie wpisujcie «urlop wypoczynkowy» ale «taryfowy». Bo skąd wiecie, że wypoczniecie?”

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza