Nowy numer 20/2019 Archiwum

Filmowy pojedynek

Oglądając „303. Bitwę o Anglię” odnosimy wrażenie, że za kamerą stał polski reżyser.

Film Davida Blaira pojawi się na polskich ekranach jako pierwszy. Dwa tygodnie później będzie miała premierę polska produkcja „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delica. Rzadko się zdarza, by filmy na podobny, a właściwie ten sam temat, powstawały równolegle. Przypadek sprawił, że twórcami filmów o słynnym polskim dywizjonie są cudzoziemcy. Twórca angielskiego jest Szkotem, natomiast Delić zadomowionym w naszym kraju Chorwatem.

Oglądając film Blaira miejscami odnosiłem czasem wrażenie, że nakręcił go Polak. Znalazły się w nim, oczywiście, sceny efektownych powietrznych pojedynków, ale to, co najważniejsze, rozgrywa się na ziemi. Reżyser odrobił kawał dobrej roboty, opierając film na solidnej dokumentacji dotyczącej historii Dywizjonu. W tej historii bardziej interesują go ludzie niż maszyny. Doskonale zobrazował, jak kształtowały się i ewoluowały relacje pomiędzy cudzoziemcami, czyli Polakami, a angielskim wyższym dowództwem, szkoleniowcami i lokalną społecznością. Nie były to łatwe relacje, o czym mówi reżyser w wywiadzie, który ukaże się w najnowszym numerze GN. Obiektywnie przedstawia racje obu stron, chociaż nie mamy wątpliwości, która z nich budzi jego sympatię, co podkreślają ostatnie sceny filmu.

Oglądając film musimy pamiętać, że „303. Bitwa o Anglię” nie jest filmem dokumentalnym, a twórcy mieli prawo do wprowadzenia wątków fikcyjnych czy swobodnego potraktowania ze względów dramaturgicznych losów niektórych bohaterów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

  • Serena
    14.08.2018 09:37
    Mam nadzieję, że oba te filmy będą miały napisy przynajmniej w j. angielskim, bo ich przesłanie powinno być skierowane przede wszystkim do świata żeby odkłamać ten wspaniały kawałek naszej historii. W Polsce nikogo chyba nie trzeba przekonywać o zasługach polskich lotników w bitwie o Anglię.
    doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.