Nowy numer 18/2024 Archiwum

Kocham. Nie piję

To nie będzie tekst o „złym alkoholu”. To propozycja dla ambitnych: 100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości. W pewnej intencji. Są chętni?

Co roku w sierpniu polscy biskupi proszą wiernych o powstrzymanie się od spożywania alkoholu. Utarło się trochę nietrafione określenie „miesiąc trzeźwości”, tymczasem chodzi o pełną abstynencję, a nie tylko o ograniczenie spożycia wysokoprocentowych trunków. Dla wielu Polaków, przyznajmy, sierpień nigdy nie był najlepszym czasem na podjęcie takiego zobowiązania – okres wakacji, urlopów nie sprzyja raczej, patrząc globalnie, podobnym wyrzeczeniom. Wielokrotnie pisaliśmy również na łamach GN, że ze względu na to warto przemyśleć przeniesienie tego miesiąca na okres Wielkiego Postu – byłby to wówczas miesiąc (a właściwie 40 dni) ruchomy. Sierpniowy czas abstynencji miał jednak zawsze mocne podstawy historyczne.

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny