Nowy numer 17/2024 Archiwum

Kogut pieje pod ikoną

Pachnie kadzidło przywiezione przez mnichów ze świętej góry Athos, jaszczurki wygrzewają się na rozgrzanych murach a Bułgarzy zapalają świece w Baczkowskim Monasterze. I czekają na chwilę, gdy ziemia pod Kristovą Gorą rozstąpi się, a ukryte w niej drzewo krzyża objawi się w pełnej krasie.

Rozbite rodziny, tykająca bomba demograficzna i wielka ilość aborcji to ogromny problem Bułgarii. Bułgarzy z niepokojem spoglądają na wioski położone w południowo-wschodniej części kraju. Mieszkający w nich Turcy (około 10 proc. obywateli kraju) rosną w silę. Przed zjazdem z autostrady z Sofii do Baczkowa drogowskaz: Istambuł. Setki audi i mercedesów na niemieckich i austriackich „blachach” mkną w stronę pobliskiej granicy.





Kusturica nie przesadza. Tętniące życiem, pełne tupetu barwne Bałkany sprawiają wrażenie, jakby jednocześnie były budowane i przygotowywane do rozbiórki.




Riła. Największy monaster Bułgarii.


Złodziej oddaje krzyż, wąż kąsa chłopaka
– Krzyż, który stoi na szczycie góry, przeniesiono w 1934 z Sofii. Od razu ruszyły do niego pielgrzymki. Zanotowano wiele uzdrowień: niewidoma dziewczynka przejrzała, chorzy na nerki zdrowieli – wylicza na palcach krzątająca się pod krzyżem pani Elena (imię odziedziczyła po samej cesarzowej, która odkryła drzewo krzyża). Ma dłonie brudne od knotów wygasłych świec, które wrzuca do kosza. – W 1996 roku stała się straszna rzecz – załamuje ręce. – Krzyż skradziono, złodziej pociął go na trzy części i chciał wywieźć za granicę. Jednak gdy w katastrofie samochodowej zginęli jego dwaj synowie, skruszony rabuś przyniósł krucyfiks do monasteru.

« 4 5 6 7 8 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza