Nowy numer 3/2021 Archiwum

Świat na barkach

Willem Moreel, bogaty kupiec, bankier i burmistrz Brugii, oraz jego żona Barbara van Vlaenderberch ufundowali w kościele św. Jakuba w Brugii kaplicę św. św. Maura i Idziego, w której następnie zostali pochowani. Kaplicę ozdobił tryptyk przedstawiający rodzinę Moreelów oraz ich świętych patronów.

Na skrzydle z lewej strony widzimy modlącego się Willema Moreela. Za nim klęczy pięciu synów. Obok Willema stoi jego patron, św. Willem van Maleval. Z kolei z prawej strony Barbara van Vlaenderberch klęczy w towarzystwie jedenastu córek i swojej patronki – św. Barbary z Nikomedii.

Centralna część tryptyku ukazuje natomiast trzech świętych. Z lewej strony stoi św. Maur, z prawej św. Idzi. Obaj znaleźli się na obrazie, ponieważ są patronami kaplicy ufundowanej przez Moreelów. Bardziej zagadkowe jest wybranie św. Krzysztofa na główną postać całego tryptyku. O życiu tego świętego nie wiadomo prawie nic. Podobno pochodził on z Azji Mniejszej i zginął śmiercią męczeńską ok. 250 r., w czasach cesarza Decjusza. Bardzo wcześnie, bo już w V wieku, rozpowszechniła się jednak legenda związana z Krzysztofem. Według niej był to wojownik olbrzymiego wzrostu, który kiedyś, przechodząc przez rzekę, wziął na ramiona dziecko proszące o pomoc w przeprawie. Dziecko okazało się bardzo ciężkie, święty zdołał jednak dotrzeć do brzegu. Wówczas dziecko powiedziało: „Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając mnie, dźwigasz cały świat”. Z tej legendy wywodzi się imię świętego. Greckie słowo Χριστόφορος (Christoforos) oznacza „niosący Chrystusa”. Na obrazie widzimy Krzysztofa z małym Jezusem na ramionach.

Krzysztof, który teraz jest patronem kierowców, był w średniowieczu duchowym opiekunem wędrowców i pielgrzymów. Rodzina Moreelów wybrała go więc jako tego, który miał ją przeprowadzić przez wszystkie niebezpieczeństwa, jakie mogła napotkać podczas swej drogi życiowej.

Leszek Śliwa

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także