Nowy numer 24/2019 Archiwum

Świat na barkach

Willem Moreel, bogaty kupiec, bankier i burmistrz Brugii, oraz jego żona Barbara van Vlaenderberch ufundowali w kościele św. Jakuba w Brugii kaplicę św. św. Maura i Idziego, w której następnie zostali pochowani. Kaplicę ozdobił tryptyk przedstawiający rodzinę Moreelów oraz ich świętych patronów.

Na skrzydle z lewej strony widzimy modlącego się Willema Moreela. Za nim klęczy pięciu synów. Obok Willema stoi jego patron, św. Willem van Maleval. Z kolei z prawej strony Barbara van Vlaenderberch klęczy w towarzystwie jedenastu córek i swojej patronki – św. Barbary z Nikomedii.

Centralna część tryptyku ukazuje natomiast trzech świętych. Z lewej strony stoi św. Maur, z prawej św. Idzi. Obaj znaleźli się na obrazie, ponieważ są patronami kaplicy ufundowanej przez Moreelów. Bardziej zagadkowe jest wybranie św. Krzysztofa na główną postać całego tryptyku. O życiu tego świętego nie wiadomo prawie nic. Podobno pochodził on z Azji Mniejszej i zginął śmiercią męczeńską ok. 250 r., w czasach cesarza Decjusza. Bardzo wcześnie, bo już w V wieku, rozpowszechniła się jednak legenda związana z Krzysztofem. Według niej był to wojownik olbrzymiego wzrostu, który kiedyś, przechodząc przez rzekę, wziął na ramiona dziecko proszące o pomoc w przeprawie. Dziecko okazało się bardzo ciężkie, święty zdołał jednak dotrzeć do brzegu. Wówczas dziecko powiedziało: „Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając mnie, dźwigasz cały świat”. Z tej legendy wywodzi się imię świętego. Greckie słowo Χριστόφορος (Christoforos) oznacza „niosący Chrystusa”. Na obrazie widzimy Krzysztofa z małym Jezusem na ramionach.

Krzysztof, który teraz jest patronem kierowców, był w średniowieczu duchowym opiekunem wędrowców i pielgrzymów. Rodzina Moreelów wybrała go więc jako tego, który miał ją przeprowadzić przez wszystkie niebezpieczeństwa, jakie mogła napotkać podczas swej drogi życiowej.

Leszek Śliwa

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji