Nowy numer 3/2019 Archiwum

Komisja Europejska podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski

Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

Ich zdaniem, inflacja w 2018 roku wyniesie 1,3 proc. rdr, a w 2019 roku wzrośnie do 2,6 proc. W wiosennej prognozie ekonomiści KE przewidywali, że inflacja wyniesie 1,3 proc. w tym roku i 2,5 proc. w przyszłym.

Odnotowano, że w pierwszym kwartale br. wzrost gospodarczy Polski umocnił się, osiągając 1,6 proc. kwartał do kwartału, wspierany głownie przez silną konsumpcję prywatną. Mimo rosnących nakładów na inwestycje publiczne, wzrost inwestycji pozostaje umiarkowany.

KE oczekuje znacznego wzrostu inwestycji publicznych w nadchodzących kwartałach, ponieważ postępuje realizacja projektów finansowanych z funduszy UE.

Według KE oczekuje się, że szybki wzrost płac i wysoki poziom zaufania konsumentów będą wspierać konsumpcję prywatną, choć jej wzrost będzie stopniowo słabł, w związku ze wzrostem inflacji.

« 1 »

Zobacz także

 • Gość
  12.07.2018 14:05
  ...Czyli po prostu nasza sięgająca jądra ziemi dziura budżetowa będzie się wolniej poszerzać, dobrze rozumiem?
 • Yanosh
  12.07.2018 14:39
  Ludzie ministra Glińskiego czyli "Dziady kultury" - to rzeczywiście adekwatna nazwa. A tu za pasem wielkie wystawy z okazji 100-lecia niepodległości, pod patronatem najwyższych władz, kustosze wypruwają sobie żyły, wykłady i oprowadzania robią za darmo, a w muzeach tzw. edukatorzy powiązani z zarządzającymi prowadzą warsztaty pożal się Boże na nędznym poziomie, biorąc kasę od polskich dzieci za warsztat od 8-20 zł - to kolejna hańba narodowej polskiej kultury !!
  doceń 1
 • uwaga
  12.07.2018 15:59
  Tak to jest, gdy Polacy nie mają pojęcia o ekonomii. PKB jest wyznacznikiem kwoty SKŁADKI do budżetu UE. Możemy nadal biedować skoro za PiSu przyszło nam żyć, ale wskaźnik PKB będzie wysoki, bo składkę trzeba zapłacić. Wątpiącym przypomnę tylko, że Irlandia w 2015 roku miała wzrost PKB na poziomie 26,3% (tak, tak - tyle warty jest ten wskaźnik).
  doceń 0
 • Fakty
  12.07.2018 16:01
  Wzrost płac? W 2015 roku miałem wynagrodzenie o 200 zł wyższe niż obecnie. Można zniszczyć uczciwie pracujących? PiS potrafi...
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy