Nowy numer 7/2019 Archiwum

Tajemniczy zamek na jeziorze powstaje w Wielkopolsce. Jak ma wyglądać budowla?

O szczegółach architektonicznych można przeczytać w dokumencie przygotowanym na zlecenie na polecenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu.

O potężnej inwestycji zrobiło się głośno za sprawą opublikowania w sieci zrobionych w czerwcu zdjęć lotniczych. Fotografie przedstawiają potężną budowę ogromnego kompleksu architektonicznego powstającego na sztucznej wyspie na jednym z jezior w Puszczy Noteckiej. Inwestycja budzi skrajne emocje, gdyż zamek powstaje na obszarze Natura 2000. Rozpoczęcie budowy wymagało więc uzyskania nie tylko standardowych pozwoleń, ale także opinii odnośnie oddziaływania inwestycji na środowisko. W sytuacji, gdy przeciętny inwestor wielokrotnie zderza się z murem, jeśli na polu inwestycji stoi kwestia ekologii, właściciel wielkopolskiego zamku otrzymał bez większych problemów wszystkie potrzebne zgody, mimo, że potężne gmaszysko powstaje w sercu chronionego obszaru o szczególnych walorach przyrodniczych. Nikt nie wie, kto jest właścicielem zamku, a prace budowlane trwają tam od kilku lat. Do dziś sprawa nie ujrzałaby światłą dziennego, gdyby nie zdjęcia lotnicze i satelitarne.

Z raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko stworzonego na potrzeby Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu, do którego dotarł portal Money.pl,  dowiadujemy się jak docelowo ma wyglądać potężny gmach. W dokumencie można przeczytać, że "budynek stanowić będzie formę piętrzącej się bryły zwieńczonej dominantą, z 15 kondycjami, w tym 14 nadziemnymi oraz jedną podziemną". "Smukła dominanta" to wieża, która w najwyższym punkcie sięgnie 47,96 m. Pozostała część budynku w przeważającej części nie przekroczy 15 m. 

 

Budynek powstaje na wyspie o wymiarach 50 na 200 metrów. Okna mają być niewielkie - większość z nich nie będzie miała więcej niż 1,5 m2 powierzchni. W końcu to zamek, a zamki charakteryzują niewielkie otwory okienne. Zamek - według raportu - ma być niecodzienną formą apartamentowca - w budynku ma się znajdować 46 mieszkań oraz lokale dla 10 osób z obsługi. Czy takie będzie rzeczywiste przeznaczenie zamku w sercu puszczy - czas pokaże.

« 1 »

Zobacz także

 • Jacko
  09.07.2018 17:00
  Kulczyk jednak żyje...
  doceń 10
 • Adam Adamiec
  12.07.2018 09:44
  A może to jest baza wojskowa Rosji. Tajemniczy zamek to tylko przybudówka rosyjskiego wywiadu. Mądrzej by było gdyby Rosjanie wybudowali olbrzymi kościół a pod nim bazę wojskową bo wtedy by nikt się nie czepiał.
  doceń 0
 • Pietrek
  12.07.2018 17:17
  Dziwne że to teraz ujawniono tą budowle jak już jest 90% ukończona do stanu surowego. Wg mnie darmowa reklama.
  doceń 0
 • Konrad
  30.08.2018 11:10
  Ładny
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL