Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Malarska epopeja

Wystawa „Józef Brandt 1841–1915” w Muzeum Narodowym w Warszawie to pierwsza na taką skalę prezentacja dorobku tego artysty, najwybitniejszego polskiego malarza batalisty XIX wieku.

Brandt tworzył jednak nie tylko obrazy batalistyczne, ale także rodzajowe, inspirowane codziennym życiem wsi i prowincjonalnych miasteczek. Na czynnej do końca września wystawie można obejrzeć prawie 300 jego dzieł, w tym obrazy olejne, akwarele i rysunki reprezentatywne dla kolejnych okresów twórczości. Organizatorzy ekspozycji podjęli także próbę rekonstrukcji „wschodniej” pracowni Brandta w Monachium, w której artysta zgromadził kolekcję zabytkowych przedmiotów, w tym liczne militaria i orientalne kostiumy.

Dostępne jest 29% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza