Nowy numer 8/2019 Archiwum

Nowe stare malowidła

Maciej Grzelczyk, archeolog i religioznawca z UJ w Krakowie, odkrył setki malowideł, w jaskini znajdującej się na terenie rezerwatu Swaga Swaga w Tanzanii.

Niektóre z tych naskalnych rysunków mogą mieć nawet kilkanaście tysięcy lat. Wśród odkrytych są wizerunki zwierząt, postaci i drzew, ale także komet i meteorów. Odkrycie nie ma sobie równych, bo naukowiec znalazł kilkadziesiąt miejsc z malowidłami. Odkryte obrazy – już na pierwszy rzut oka – można podzielić na dwa typy, starsze – wykonane czerwonym barwnikiem i młodsze – białym. Gdy w innych miejscach na świecie odnajdywano malowidła naskalne, do Tanzanii zapuszczało się niewielu badaczy, m.in. z powodu much tse-tse, które roznoszą śmiertelną śpiączkę afrykańską. •

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji