Nowy numer 8/2019 Archiwum

Szkoda Nawałki

Żałuję, że odchodzi. Popełnił błędy, ale szczerze za nie przerosił. Nie zasłużył na potężną falę hejtu, która zalała internet.

Zanim został trenerem, oglądanie meczów reprezentacji groziło śmiercią lub trwałym kalectwem, a naszym narodowym hymnem był nieśmiertelny refren: „nic się nie stałooooo”.

Zdumiała  mnie szczerość, z jaką Adam Nawałka pożegnał się dziś z reprezentacją. Nie owijał w bawełnę. Powiedział: „przepraszam”. Kto dziś to potrafi? Jak bardzo brakowało mi tych słów u piłkarzy po żenującej porażce z Senegalem! Słyszałem wymyślanie usprawiedliwień, dyskretne zwalanie winy na innych i „okoliczności przyrody”.

Dzięki Nawałce po wielu „chudych latach” oglądałem wreszcie futbol na poziomie. Pamiętam, jak denerwowałem się w czasie karnych, które na EURO strzelali nasi i Portugalczycy, jakie emocje towarzyszyły wygranym meczom z Niemcami czy eliminacjom do mundialu.

Szkoda, że odchodzi. Popełnił błędy kadrowe, ale widać, że wyciągnął wnioski. Nie zasłużył na tak potężną falę hejtu, która zalała w ostatnich dniach internet. Zauważyłem, że od kilku dni portale nie używały już sformułowania „Adam Nawałka”. Pisały: „Nawałka”. Niby to samo, a jednak…

PS. Pamiętacie, na którym miejscu w rankingu FIFA była Polska w chwili, gdy trener Górnika zaczął trenować Biało-Czerwonych?

« 1 »
oceń artykuł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

 • Agnieszka
  03.07.2018 17:53
  A mi nie jest szkoda, ani trochę. Olbrzymie pieniądze jakie są obecne w piłce nożnej, nie sprzyjają jak widać grze, piłkarzom, ani trenerowi. Są oni zaślepieni pieniędzmi, których wciąż im mało, zblazowani i zniechęceni . Wszyscy widzieliśmy reklamy z wiecznie młodymi, po liftingach piłkarzami i odmłodzonym o 15- 20 lat trenerem. Tylko poziom gry reprezentacji Polski był żenująco niski, biegać się nie chciało, kopnąć piłki nie umiało, że już o celnym podaniu i bramkach z Senegalem nie wspomnę. To nie jest "nic się nie stało", to jest WSTYD i HAŃBA, za moje ciężko zarobione pieniądze!!!
  doceń 11
 • mi sie wydaji
  03.07.2018 21:37
  Byłem i jestem dla Trenera z niezmiennym szacunkiem. Ale nie żal że kończy, przeciwnie, decyzja najlepsza z możliwych. Wyczerpał już swoje możliwości, ostatnie poszukiwania właściwej drogi zaprowadziły wszystkich na manowce. Jeśli do tego momentu, najważniejszego ze wszystkich, wciąż jej nie znalazł, to już jej raczej nie znajdzie. Miał mapę, ale nie tego terenu. Trzeba zmienić przewodnika. Trudno powtarzając te same działania, oczekiwać innych efektów. If you change nothing, nothing will change. Stojąca końcówka z Japonią była ok. Odebraliśmy Senegalowi niezasłużone prezenty, i wyszli z grupy obiektywnie najlepsi. Honorowego gola strzeliliśmy, i jeszcze pomogliśmy wymierzyć sprawiedliwość. Dignum et iustum est. A na treningach, może warto zamiast ćwiczyć pompki i stałe fragmenty, po prostu grać w piłkę? Tylko wtedy elementy składają się w jedną, funkcjonującą całość. Tak jak u innych drużyn, z być może mniej wydumanym programem szkoleń.
  doceń 1
 • Anna Panna
  03.07.2018 23:20
  Niech odda te grube pieniądze, które zarobił na reklamach, a później niech sobie odchodzi.
  doceń 2
 • tomaszz
  04.07.2018 06:42
  Wg mnie występ w reprezentacji powinien być dla zawodników honorowy - za darmo. Co do decyzji kadrowych pozostawiam to trenerowi i nie oceniam. On ma zawsze najpesze rozeznanie któy zawodnik w jakiej jezt dyspozycji.
  Adam Nawałka to wg mnie dobry trener. Też żałuję że odchodzi.
  Choć jeśli chodzi o reprezentację, do tej pory wspominam Beenhakera. Ciągle jeździł na mecze ligowe (polskie) i poszukiwał talentów. Miał bardzo szeroki wachlarz zawodników, wielu bardzo młodych, grających z zaangażowaniem (tego najbardziej zabrakło nam w Rosji). Nikt, nawet najpepsi nie mogli się czuć pewnie jeśli chodzi o miejsce w składzie. Każdy się starał aby nie wypaść. I to przynosiło bardzo dobre efekty. Niestety, wiadomy pan prezes, po prostu go wyrzucił, wprowadzając w konsternację kibiców i komentatorów. Jeszcze większą konsternację wywołał powołując się na "polską myśli trenerską".
  Szkoda ale cóź trzeba poatrzeć na przód. Jeszcze może będziemy mieli trenera na miarę Włodka Jagiełły.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.