Nowy numer 42/2019 Archiwum

Dziura gazowa

Gazprom nie jest przedsięwzięciem gospodarczym wykorzystywanym do celów politycznych. Jest przedsięwzięciem całkowicie politycznym, bez żadnych korzyści dla rosyjskiej gospodarki.

Wydawało się, że o Gazpromie już nic nowego powiedzieć nie można. Gospodarcze ramię Kremla, gazowy potentat wykorzystywany w neoimperialnej polityce Rosji i tym podobne określenia na stałe wpisały się w publicystyczny obieg. W każdym z tych pojęć, choć przebijało się przekonanie o politycznym uwikłaniu Gazpromu, dominował jednak akcent biznesowy: tzn. Rosja gazem może i rozgrywa Europę, ale przede wszystkim dzięki niemu rosyjska gospodarka utrzymuje się przy życiu. Tym większym szokiem jest opublikowany niedawno raport rosyjskiego Sbierbanku. Wynika z niego nawet nie to, że te proporcje są dokładnie odwrotne – to znaczy, że Gazprom jest głównie projektem politycznym, a przy okazji również gospodarczym. Jest dużo gorzej: z czytelnych tabelek wynika jasno, że Gazprom jest wyłącznie przedsięwzięciem politycznym, z prawie żadnym zyskiem dla gospodarki, a w sztandarowych projektach (jak Nord Stream, Nord Stream 2 i inne) przynoszącym rosyjskiej gospodarce wyłącznie straty, zaś jedynymi ich beneficjentami są podwykonawcy – tak się akurat składa, że przyjaciele Władimira Putina. To jest prawdziwa bomba, która w dłuższej perspektywie może zachwiać pozycją dworu prezydenta. Raport był wewnętrznym dokumentem Sbierbanku, ale został opublikowany przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego. Krótko po tym z pracy został zwolniony Alex Fak, współautor raportu. O sprawie w Polsce jako pierwszy napisał portal BiznesAlert.pl, ale raport Sbierbanku w wersji angielskiej jest dostępny w sieci. Już na pierwszy rzut oka widać wyraźnie, że gazowy gigant jest w rzeczywistości rzadko spotykanym kolosem na glinianych nogach.

Kieszeń Putina

Dla wszystkich śledzących losy kolejnych projektów Gazpromu, które mają znaczenie dla (nie)bezpieczeństwa energetycznego Europy, zwłaszcza gazociągu Nord Stream 2 czy Turkish Stream, szczególnie szokujące okażą się dane o całkowitej ich nierentowności dla strony rosyjskiej. Z biznesowego punktu widzenia wydaje się to absurdalne: przy takim zużyciu dyplomatycznej – nomen omen – energii na rosyjski lobbing w Europie, by projekty te doszły do skutku, mogłoby się wydawać, że to „być albo nie być” rosyjskiej gospodarki. Nawet przy świadomości, że są to projekty również polityczne. Tymczasem okazuje się, że determinacja Moskwy, by budowa gazociągów doszła do skutku, ma wyłącznie dwa motywy: czysto polityczny (uzależnienie Europy Zachodniej od rosyjskiego gazu i pominięcie Polski oraz Ukrainy w przesyle tego surowca) oraz, owszem, biznesowy, ale w dość wąskim znaczeniu – chodzi o zyski tylko dla podwykonawców, czyli firm, na których czele stoją koledzy i przyjaciele Putina. Z raportu Sbierbanku wynika, że Gazprom realizuje bardzo kosztowne i nierentowne projekty na wyraźne zlecenie polityczne, także wtedy, gdy ich realizacja oznacza duże straty dla firmy.

Aleksiej Nawalny, publikując raport, napisał, że Gazprom stał się… „kieszonkowym przedsięwzięciem” Putina, które „nie służy Rosji ani nawet jego udziałowcom, ale tym, których wybierze prezydent Rosji”. „To nie jest żaden błąd w wyliczeniach. Gazprom jest celowo zorganizowany właśnie w ten sposób”, uważa Nawalny i dodaje, że „mechanizm działania Gazpromu przypomina seriale telewizyjne o mafii”. Krótko mówiąc, zadaniem Gazpromu wręcz programowo nie jest bycie dochodową firmą, tylko źródłem dochodu dla wąskiej grupy beneficjentów, wśród których dominują objęci zachodnimi sankcjami przyjaciele Putina.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie jako events programmer, odpowiedzialny m.in. za organizację festiwalu filmowego „Across the borders" i współpracę z brytyjskimi instytucjami kulturalnymi. W „Gościu" od 2006 r. Autor wywiadu rzeki z ks. Henrykiem Bolczykiem „Mocowałem się z Bogiem", wywiadu rzeki z ks. Markiem Dziewieckim „Psycholog w konfesjonale" oraz współautor zbioru reportaży z Bliskiego Wschodu „W drogę ze św. Pawłem". Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Syrii, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi, Wielkiej Brytanii i innych. Publikował m.in. w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus"), „Cywilizacji", Onet.pl. Jest również założycielem i właścicielem Wydawnictwa Niecałe (wydaje szeroko rozumianą literaturę faktu). Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, życiem Kościoła i teologią, a także fotografią, filmem, turystyką i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i Bałkanów, a także związane z życiem Kościoła na świecie i nową ewangelizacją.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji