Nowy numer 28/2018 Archiwum

Trudny kompromis

„Konstytucja dla nauki” to pierwszy w historii III RP projekt reformy szkolnictwa wyższego tak szeroko konsultowany społecznie. Pogodzenie skrajnie różnych wizji okazało się dużym wyzwaniem dla jego autorów.

Kilkanaście konferencji w największych ośrodkach akademickich. Prawie dwa lata dyskusji na temat finansowania uczelni, ścieżek kariery i modeli kształcenia doktorantów. Otwarty konkurs na najlepszy projekt reformy. Lista działań, które podjęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w celu wypracowania najlepszych rozwiązań dla polskiej nauki, jest długa. Na etapie konsultacji społecznych autorzy ustawy byli otwarci na głosy krytyki, do projektu wprowadzali kolejne zmiany zgłaszane przez różne środowiska. Później reformę niespodziewanie skrytykowali niektórzy politycy PiS-u, ale kiedy publicznie poparł ją Jarosław Kaczyński, wydawało się, że zaplanowane na 15 czerwca głosowanie w Sejmie będzie tylko formalnością. Stało się jednak inaczej: podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej dalszych losów ustawy przełożono na 3 lipca.

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji