Nowy numer 24/2018 Archiwum

Jako mąż i nie mąż

Można nie uznawać dwóch mężczyzn za małżeństwo, ale trzeba ich traktować jak małżeństwo – wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Gejowski aktywista z Rumunii Relu Adrian Coman w 2010 r. wziął w Brukseli cywilny ślub z mężczyzną z USA. Teraz unijny Trybunał Sprawiedliwości nakazał Rumunii, by pozwoliła Amerykaninowi na stały pobyt na swoim terytorium, czyli potraktowała go jak małżonka Comana. Środowiska LGBT liczą na to, że wyrok będzie precedensem. – Teoretycznie to orzeczenie dotyczy jedynie prawa do pobytu na terenie Rumunii i nie ma wpływu na wewnętrzne prawo innych państw UE. W praktyce jednak, ze względu na element międzynarodowej presji, może być inaczej – przestrzega Karina Walinowicz, prawniczka z Instytutu Ordo Iuris.

Jest swoboda, czyli macie zrobić tak...

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji