Nowy numer 24/2019 Archiwum

Serce Boże, przyjdź Królestwo Twoje!

"Osoby, które będą to nabożeństwo rozszerzały, będą miały imię swoje wypisane w Sercu moim."

Kult Serca Pana Jezusa jest w Kościele zakorzeniony od dawna. Szczególnym nabożeństwem do Serca Jezusa odznaczali się św. Bernard, Bonawentura, Katarzyna ze Sieny czy Franciszek Salezy. Do rozpowszechniania się czci NSPJ najbardziej przyczyniły się objawienia, jakie miała św. Małgorzata Maria Alacoque (1647-1690) – francuska wizytka i mistyczka. Jezus zlecił jej starania o ustanowienie w Kościele święta Jego Serca, w piątek po oktawie Bożego Ciała. Przekazał jej także dwanaście obietnic, odnoszących się do czcicieli Jego Serca.

Obietnice dla czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa:

1. Dam im łaski, potrzebne w ich stanie.
2. Ustalę pokój w ich rodzinach.
3. Będę ich pocieszał w utrapieniach.
4. Będę ich pewną ucieczką w życiu, a szczególnie w godzinę śmierci.
5. Będę im błogosławił w ich przedsięwzięciach.
6. Grzesznicy znajdą w mym Sercu źródło i ocean miłosierdzia.
7. Dusze oziębłe staną się gorliwymi.
8. Dusze gorliwe prędko dojdą do doskonałości.
9. Będę błogosławił domom, w których wizerunek Serca mojego będzie czczony.
10. Osoby, które będą to nabożeństwo rozszerzały, będą miały imię swoje wypisane w Sercu moim.
11. Dam kapłanom dar wzruszania serc nawet najzatwardzialszych.
12. W nadmiarze miłosierdzia Serca mojego przyrzekam tym wszystkim, którzy będą komunikować w pierwsze piątki miesiąca przez dziewięć miesięcy z rzędu w intencji wynagrodzenia, że miłość moja udzieli łaskę pokuty, iż nie umrą w mojej niełasce, ani bez Sakramentów świętych, a Serce moje będzie im pewną ucieczką w ostatniej godzinie życia.

Kult Serca Pana Jezusa stał się szczególnie popularny w Polsce. To na prośbę polskich biskupów papież Klemens XIII ustanowił w 1765 r. liturgiczne święto Boskiego Serca Pana Jezusa, wraz ze Mszą św. i oficjum brewiarzowym. Ten przywilej dotyczył tylko Polski, ówczesnego Królestwa Polskiego i jednej Konfraterni Najświętszego Serca w Rzymie.

Papież Pius IX w roku 1856 rozszerzył święto Serca Pana Jezusa na cały Kościół. Leon XIII 31 grudnia 1899 roku oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki.

Z inicjatywy papieża św. Jana Pawła II w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa obchodzi się również dzień modlitw o świętość kapłanów.

W Polsce centralny ośrodek kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa znajduje się w Krakowie. Jest to bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa, konsekrowana w 1921 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Leo
  08.06.2018 08:45
  Gościu, na podstawie tych prywatnych objawień Kościół wprowadził liturgiczną uroczystość. Są całkowicie zgodne z Objawieniem. To, że nie są obowiązkowe do wierzenia, nie znaczy, że nie są dla nas łaską. Gdyby było inaczej, Bóg by ich nie dawał. Daruj więc sobie i nie pouczaj ludzi z tą swoją wielkopańską wyższością, bo "pobożność ludowa" jest często po prostu wyrazem prawdziwej i żywej wiary - w odróżnieniu od kostycznej postawy "specjalistów od Pana Boga".
  doceń 23
 • gość
  08.06.2018 09:08
  Osobiste Poświęcenie się NSPJ


  Panie Jezu Chryste, Zbawicielu mój najdroższy, oddaję Twemu Sercu samego siebie: moje serce, rozum, wolę i wszystko, co posiadam. Niech Ono będzie dla mnie źródłem wszelkiej pociechy.

  Z Twojego przebitego Serca pragnę czerpać siłę do wypełnienia moich obowiązków. Niech Twoje Boskie Serce, pełne miłości umacnia moją wiarę, rozpala miłość i pogłębia nadzieję. Niech stanie się dla mnie ratunkiem w każdej chwili mojego życia. Wszystkie moje radości, cierpienia i wysiłki całego życia ofiaruję na większą chwałę Twojego Najświętszego Serca i zbawienia mojej duszy. Boskie Serce Jezusa, bądź moją miłością! Amen.


  Akt Osobistego Poświęcenia się Najśw. Sercu Jezusowemu
  według świętej Małgorzaty Marii Alacoque

  Ja N. oddaję i poświęcam siebie Najświętszemu Sercu Pana naszego Jezusa Chrystusa: moją osobę i moje życie, moje uczynki, trudy i cierpienia, aby odtąd jedynie czcić, miłować i wielbić to Serce.

  Mocno postanawiam należeć całkowicie do Niego i czynić wszystko z miłości ku Niemu, wyrzekając się z całego serca wszystkiego, co by się mogło Mu nie podobać. Ciebie, o Najświętsze Serce, obieram jako jedyny przedmiot mojej miłości, jako obrońcę mego życia, jako rękojmię mego zbawienia, jako lekarstwo na moją słabość, jako naprawienie wszystkich błędów mojego życia i jako pewne schronienie w godzinę mej śmierci. O Serce Jezusa pełne dobroci, bądź moim przebłaganiem wobec Boga Ojca i odwróć ode mnie Jego sprawiedliwe zagniewanie.

  O Serce Jezusa pełne miłości, w Tobie pokładam całą moją ufność, gdyż obawiam się wszystkiego ze strony mej skłonności do czynienia zła, natomiast spodziewam się wszystkiego od Twojej dobroci. Wyniszcz we mnie wszystko, co może się Tobie nie podobać lub sprzeciwiać. Niech Twoja Boska miłość tak głęboko przeniknie moje serce, abym nigdy nie zapomniał o Tobie ani nie odłączył się od Ciebie. Błagam Cię przez niezmierzoną Twą dobroć, niech moje imię będzie zapisane w Tobie, gdyż pragnę, aby największym moim szczęściem i radością było żyć i umierać jako Twój wierny sługa. Amen.

  Więcej modlitw:
  http://www.katolik.pl/do-najswietszego-serca-pana-jezusa,22360,818,cz.html?idr=10491

  http://www.katolik.pl/do-najswietszego-serca-pana-jezusa,22360,818,cz.html?idr=10495
  doceń 6
 • gut
  08.06.2018 13:57
  Lidia Jasińska / Pocałunek zobowiązuje, zwłaszcza do rewanżu.
 • gość
  03.06.2019 10:12
  http://rozance-i-koronki.blogspot.com/2018/01/koronki-do-najswietszego-serca-pana.html
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL