Nowy numer 24/2018 Archiwum

Prawo do odmowy

Wolność sumienia jest zapisana w konstytucji, ale w praktyce nie zawsze jest przestrzegana. Nowa ustawa ma to zmienić.

Lekarz, położna i pielęgniarka mogą odmówić udziału w aborcji, powołując się na wyznawane zasady moralne. Co jednak ma zrobić aptekarz, którego klient chce kupić środki poronne? Wolność sumienia jest zagwarantowana przez art. 53 Konstytucji RP. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. potwierdził prawo do sprzeciwu sumienia w przypadku lekarzy. Jednak słynny już przypadek drukarza z Łodzi pokazuje, że w praktyce sumienie nie zawsze jest szanowane. Ustawa autorstwa Instytutu Ordo Iuris ma zapewnić prawo do sprzeciwu sumienia wszystkim, a zwłaszcza pracownikom służby zdrowia.

Dostępne jest 8% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji