Nowy numer 25/2018 Archiwum

Dywany dla Jezusa

W Spycimierzu, małej wiosce w województwie łódzkim, uczestnicy procesji na Boże Ciało stąpają po dywanach z kwiatów. Niemal 2-kilometrowy odcinek drogi wyścielony jest kwiatami z pól i ogrodów, ułożonych w misterne wzory, obrazy i napisy. Mieszkańcy mówią, że to dywany dla Jezusa.

Wedle ustnej tradycji, mieszkańcy Spycimierza robią tak od ponad 200 lat. Nikt nie wie jednak, skąd ten zwyczaj – znany w katolickich krajach południowej Europy, Hiszpanii i Italii – przywędrował do wioski w centrum Polski i dlaczego tu właśnie się przyjął. Stanisław Pełka, sołtys Spycimierza od wielu kadencji, twierdzi, że upiększanie trasy procesji rozwijało się stopniowo. – Kiedyś na Boże Ciało drogę wysypywano jasnym piaskiem – mówi sołtys. – Później mieszkańcy robili wzorki na drodze procesji, żeby było dostojniej. Pamiętam, jak moja babcia przygotowywała drogę pod procesję. Wtedy ludzie tu jeszcze nie przyjeżdżali, to była typowo wiejska i dla wsi procesja – wspomina sołtys.

Dostępne jest 8% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji