Nowy numer 32/2022 Archiwum

Mogę prosić o ogień?

Czy może być coś dobrego z Niemiec? Przeczytaj, a zobaczysz. I zapłoniesz.

Nie spodziewałem się, że słowo gościa zza zachodniej granicy zrobi na mnie jakiekolwiek wrażenie. A jednak im dłużej słuchałem Johannesa Hartla, tym mocniej wciskało mnie w fotel. Na konferencji „Serce Dawida” w warszawskiej hali Expo usłyszałem świadka. Ten człowiek nie bawił się w socjotechniczne sztuczki oratora, ale chwytał Boga za słowo. Wiedziałem, że muszą spędzać ze sobą sporo czasu.

„Ogień w moim sercu” to najlepsza książka, jaką czytałem od miesięcy. Zachwycił mnie jej język. Konkretne, praktyczne wskazówki (pamiętajmy, że pisał to Niemiec!) plus poezja w najczystszej postaci (czy da się w inny sposób opisać doświadczenie mistyczne?). Przykład? Bardzo proszę: „Łotewska noc. Zaledwie kilka gwiazd oświetlało morską zatokę. Czarny las przechodził w czarną plażę, a ta stawała się czarnym morzem. Wskoczyliśmy do lodowatej wody. Czarna toń morza i czarne niebo zlewały się ze sobą”. Nie pięknie?

Książka jest porywającą opowieścią o dojrzewaniu do kontemplacji. O przebranym w kolorowe fatałaszki zbuntowanym chłopaku, który zachwyca się chrześcijaństwem, zaczyna płonąć, odkrywa ciszę monasterów i wielowiekową tradycję zakonów. Marzy o uwielbieniu 24/7 i w końcu tworzy wielki, dynamiczny Dom Modlitwy w Augsburgu, w którym modlitwa płynie nieprzerwanie dniem i nocą.

„Jeśli neon oślepia twoje oko, to nie dostrzeżesz piękna nocnego nieba – pisze Hartl. − A gwiazdy są o wiele piękniejsze niż neon. Aby w końcu je ujrzeć, trzeba najpierw wyłączyć »mniejsze światło«, by potem przyzwyczaić wzrok do ciemności”.

Dziś Hartl, doktor katolickiej teologii, filozof, lider uwielbienia, a prywatnie ojciec czworga dzieci, zapraszany jest na rekolekcje i formacyjne konferencje na całym świecie. Nic dziwnego. Ten człowiek ma naprawdę wiele do powiedzenia.

Marcin Jakimowicz

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się