Nowy numer 8/2019 Archiwum

Prezydent spotkał się z przedstawicielami organizacji żydowskich i burmistrzem Jersey City

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w środę w konsulacie RP w Nowym Jorku z przedstawicielami organizacji żydowskich. W Jersey City rozmawiał o pomniku katyńskim z burmistrzem Fulopem.

Według prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego nie rozmawiano o kwestiach majątkowych.

- Nie było mowy o kwestiach majątkowych. Rozmówcy zgodzili się, że dzisiaj wielka odpowiedzialność leży po stronie środowisk, którym zależy na dobrych relacjach polsko-żydowskich, tak aby debata nie była zdominowana przez postawy skrajne po każdej ze stron, które ostatnio się pojawiły - przekazał PAP szef gabinetu prezydenta.

Prezydent USA Donald Trump podpisał w ubiegłym tygodniu ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

W grudniu 2017 roku ustawę zarejestrowaną w dzienniku ustaw jako S.447 (ustawa Senatu nr 447) jednomyślnie przyjęła izba wyższa amerykańskiego Kongresu, a pod koniec kwietnia br. także jednomyślnie, przez aklamację, przyjęła ją Izba Reprezentantów.

Po podpisaniu ustawy przez Trumpa sekretarz stanu będzie zobowiązany do przedstawienia w dorocznym raporcie o przestrzeganiu praw człowieka w poszczególnych państwach albo w dorocznym raporcie o wolności religijnej na świecie sprawozdania o realizacji ustaleń zawartych w Deklaracji Terezińskiej.

Deklaracja ta, przyjęta w 2009 roku przez 46 państw świata na zakończenie Praskiej Konferencji ds. Mienia Ery Holokaustu, jest niezobowiązującą listą podstawowych zasad mających przyspieszyć, ułatwić i uczynić przejrzystymi procedury restytucji dzieł sztuki oraz prywatnego i komunalnego mienia przejętego siłą, skradzionego lub oddanego pod presją w czasie Holokaustu.

Ustawa JUST nie przewiduje żadnych sankcji dla państw-sygnatariuszy Deklaracji Terezińskiej, które nie spełniły swych obietnic dotyczących zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom i dlatego ma głównie symboliczny, deklaratywny charakter.

Mimo symbolicznego charakteru ustawa budzi zastrzeżenia prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej Franka Spuli i grupy działaczy polonijnych, którzy apelowali, aby członkowie Polonii poprzez naciski na reprezentujących ich kongresmenów starali się doprowadzić do odrzucenia ustawy. Akcja ta nie przyniosła spodziewanych rezultatów.

Prezydent i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda złożyli też kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. Tym samym, wokół rozwinął się konflikt między stroną polską a burmistrzem miasta Stevenem Fulopem, który zamierzał przenieść pomnik z znacznie mniej prestiżowe miejsce. W czasie wizyty pary prezydenckiej pod pomnikiem obecny był również burmistrz. Doszło do krótkiej, ale - według relacji Szczerskiego - stanowczej rozmowy, podczas której Duda miał powiedzieć burmistrzowi dość kategorycznie i wyraźnie, że oczekuje wypełnienia obowiązku, jakim jest poszanowanie pomnika. Fulop sam równiez złożył kwiaty pod pomnikiem i podarował Dudzie miniaturę Pomnika Katyńskiego, którą jego twórca Andrzej Pityński, wykonał w 1988 roku, pracując nad monumentem, a następnie podarował ją miastu Jersey City. Z kolei para prezydencka ofiarowała Fulopowi anglojęzyczna książkę o historii pomnika katyńskiego. Według relacji burmistrza rozmowa z prezydentem była "otwarta i spontaniczna". Zaznaczył też, że zobowiązuje się, by nowe miejsce, w którym stanie pomnik, było miejscem godnym.

W czasie uroczystości przy pomniku zebrała sie tez kilkudziesięcioosobowa grupa Polonii, która skandowała "Fulop przeproś!". 

« 1 »

Zobacz także

 • marek
  17.05.2018 09:36
  wg oficjalnych komunikatów prezydent Duda pojechał do USA na posiedzenie RB ONZ,ewentualnie miał się spotkać z Polonią,tymczasem swoją wizytę rozpoczął od spotkania z Żydami;na początku swej kadencji było podobnie,jednakże szczegółów rozmów nie ujawniono,co prowokuje do różnych niepokojących domysłów,zwłaszcza w świetle ustawy o zwrocie majątku Żydom; mówi o tym dobitnie Witold Gadowski,który przypomina,że USA już dziś mogą przejąć polską rezerwę walutową w wys.100 mld dolarów,która jest ulokowana właśnie w USA i zależnych od USA państwach;i dziwnym trafem ta wysokość odpowiada żydowskim roszczeniom wobec Polski; najgorsze jest to,że W.Gadowski o tym mówi, a polski rząd o tym milczy.Co znowu nasuwa podejrzenia o zdradzie narodowej.
  doceń 1
 • kwintus
  17.05.2018 09:37
  Nie było publicznych przeprosin za antysemitów i białych nazistów? To spotkania też być nie powinno. Kim my jesteśmy???
  doceń 1
 • marek
  17.05.2018 10:02
  wg oficjalnych komunikatów prezydent Duda pojechał do USA na posiedzenie RB ONZ,ewentualnie miał się spotkać z Polonią,tymczasem swoją wizytę rozpoczął od spotkania z Żydami;na początku swej kadencji było podobnie,jednakże szczegółów rozmów nie ujawniono,co prowokuje do różnych niepokojących domysłów,zwłaszcza w świetle ustawy o zwrocie majątku Żydom; mówi o tym dobitnie Witold Gadowski,który przypomina,że USA już dziś mogą przejąć polską rezerwę walutową w wys.100 mld dolarów,która jest ulokowana właśnie w USA i zależnych od USA państwach;i dziwnym trafem ta wysokość odpowiada żydowskim roszczeniom wobec Polski; najgorsze jest to,że W.Gadowski o tym mówi, a polski rząd o tym milczy.Co znowu nasuwa podejrzenia o zdradzie narodowej.
  doceń 1
 • Henryk07
  17.05.2018 23:46
  Drugą wojna obiegła cały świat i wszystkie państwa były zniszczone i narody ucierpiały. Płacimy 240 mln złotych na emerytury dla Żydów. Ustawa o kombatantach została przegłosowana w 2014 roku. Głosowało za nią PO, PiS, jak i prezydent Duda. W konsekwencji jej wdrożenia, tylko na odszkodowania/emerytury dla Żydów wydamy rocznie 240 mln złotych. Emerytura dla Żydów Każda osoba, która na terenie Polski doznała uszczerbku na zdrowiu przez radzieckich komunistów i niemieckich nazistów, będzie dostawać po 100 euro od państwa polskiego. Z tego wynika, że świadczenia w wysokości 100 euro, dostaną nie tylko bezpośrednie ofiary niemieckiego nazizmu czy radzieckiego komunizmu, ale również ich dzieci. Tylko Polakom, jakość ta emerytura nie przysługuje. I to był pierwszy błąd rządu Polskiego, bo płacić powinni Rosjanie i Niemcy a nie Polacy. Rząd Polski zrobił błąd wypłacając emerytury Żydom a pisałem, że Żydzi na tym nie skończą tylko będą chcieli nas jeszcze wydoić niewiadomo, z czego i tak się stało wykombinowali razem z Amerykanami i Izrael żeby Polacy zapłacili za majątki mienie bez spadkowe a ustawą była 447. Tylko Polska ma do płacenia a żadne inne państwo Europejskie nie a Żydzi mieszkali we Francji, Niemczech i innych państwach i żaden kraj niema do płacenia mienia bez spadkowego i do żadnego państwa ustawa 447 nie obowiązuje tylko Polskę chcą Amerykanie i Izrael okraś i oszukać Polskę. A błąd jest naszego rządu, że zaczęli płacić emerytury Żydom i było wiadome, że Żydzi na tym nie przestaną. I teraz niech polska zapłaci, chociaż złotówkę to Ameryka i Izrael będą doić dalej Polskę i kombinować, jaką ustawę wymyśleć, aby Polska z nikła z mapy świata. Niech Polska nie płaci żadnych ustaw, co Żydzi Amerykańscy i Izraelscy wymyślili razem z Trampem, co rodzina trampa jest Żydowska. Prezydent Donald Trump oświadczył, że wycofuje USA z porozumienia nuklearnego z Teheranem, a "potężne sankcje" wobec Iranu wchodzą w życie. Zaraz potem prezydent Iranu oświadczył, że USA "nigdy nie dotrzymywały swoich zobowiązań". Po drugie, w ustawie jest jedna klauzula. Ona dotyczy krajów, które podpisały deklarację Terezińską. Należy natychmiast tę umowę wymówić, tak jak Trump wymówił Irańską umowę. Należy ją wymówić, dla bezpieczeństwa Polski. Już wyobrażam sobie krzyk na cały świat, gdyby Polska zdecydowała się to zrobić – skomentował gospodarz programu, Michał Rachoń.
  - Bardzo dobry, propagandowy krzyk, bo Izrael szanuje wyłącznie mocnych – zripostował Cejrowski. A teraz decyzja jest rządu, Dudy i tych wszystkich, co Polskę wprowadzili w takie kłopoty to niech teraz wyciągną Polskę z kłopotów jak ją do tego doprowadzili. Bo naród za wszystkie błędy nie będzie płacił a wam będzie się dobrze żyło. Żaden Polak nie lubi być oszukiwany i okradany, na które ciężko pracował i nie będzie całe życie głodował. Przyjdzie dzień, że się zorganizujemy a wtedy będzie krwawa Polska. Macie szanse jeszcze błędy naprawić a Żydów usunąć z rządu i nie płacić za przedawnione bez dokumentów majątki bez spadkowe, bo żadne państwo by się na to nie zgodziło a Żyd by na tym nie przestał aż by Polska znikła z mapy świata. A teraz decyzja mądrego rządu, co nas w to bagno wprowadziła to nich nas z tego wyciągnie. Polacy czekają i patrzą, co zrobi rząd i partie polityczne z Kaczyńskim i Dudą na czele.
  PS. A może jeszcze będziemy płacić za tych Żydów, co w Polsce mieszkają i nie bronią polski przed ambasadą Amerykańską i Izraelską i oni mają być Polskimi Żydami wynocha z Polski. Każdy Polskę oczernia tytułując się, że jest Historykiem lub jakimś tam profesorem, że Polacy to są antysemici, że mówi Francus, Amerykanin, Belg i z każdego państwa ci ludzie są, ale jednej rzeczy nie mówią do wiadomości, że są Żydami tych państw. I to oczernia niedane państwo a tylko Żyd. Czemu o Polsce nie piszą ludzie innego koloru twarzy to bym uwierzył, że to mówi prawdę a tak to wszystko palce maczają Żydzi? I Polska nie powinna zapłacić ani jednego centa Żydom chyba ze chcą wojny z Polska i wtedy wyjdzie na jaw, kto kocha Żydów i jakie państwa zaatakują Izrael i Żydów na świecie czy znajdą, choć metr ziemi gdzie by mogli się schować.  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL