Nowy numer 3/2019 Archiwum

Charyzmaty to szczególne dary Ducha Świętego

Nie zabraniajcie mu, bo nikt, kto czyni cuda w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie”. Mk 9,39

Apostoł Jan rzekł do Jezusa: «Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zaczęliśmy mu zabraniać, bo nie chodzi z nami».

Lecz Jezus odrzekł: «Przestańcie zabraniać mu, bo nikt, kto uczyni cud w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami».


W Kościele są urzędy i charyzmaty. Sam Jezus ustanowił urząd apostolski. Następcami apostołów są biskupi i ci, którzy im pomagają na mocy święceń kapłańskich. Urząd biskupa, proboszcza służy wspólnocie, szczególnie jej jedności. Charyzmaty zaś – to szczególne dary Ducha Świętego, które otrzymują niektórzy członkowie Kościoła. Służą dobru wspólnoty. Zadaniem osób sprawujących urząd w Kościele jest rozeznawać, czy charyzmat jest prawdziwy, to znaczy, czy służy wspólnocie. Są bowiem tacy, którzy uważają się za obdarowanych charyzmatem, a faktycznie rozbijają jedność. Jednak ci, którzy sprawują urzędy w Kościele, nie mogą swoim działaniem gasić autentycznych charyzmatów w Kościele. Przed tym właśnie przestrzega dziś Pan Jezus apostołów i ich następców.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy