Nowy numer 23/2020 Archiwum

Skazany ma głos

Może nie zjecie dziś kolacji, a jutro śniadania i obiadu? A potem znów kolacji i śniadania. Na znak solidarności z małym chłopcem, któremu zakazano jedzenia i picia.

Kto da sobie odebrać jedzenie, kto odbierze życie?

Wciąż odbieramy nowe informacje o Alfie Evansie rzuconym na pożarcie stygnącym ustom brytyjskich sędziów. Z ich warg i wypowiadanych słów już dawno odpłynęło życie.

Sędziowie jeszcze mówią, ale to słowa niosące śmierć, a więc z krótką perspektywą. Za to wymownie umilkli zwolennicy zabijania dzieci niepełnosprawnych w łonach matek.

Na zdjęciach w mediach widzimy Alfiego przytulonego do kochających rodziców, z misiem koło główki, ślicznego, z rumieńcami na policzkach. Alfiego, o którego zdrowie i życie modlą się ludzie, wierzący w Boga i wartości. Przez te kilka dni stał się członkiem naszych rodzin, kochanym maluszkiem, który ma ogromną siłę, bo porusza nawet najtwardsze sumienia. To małe dziecko mówi silniej niż niejeden mówca na trybunach: „Brońcie mnie bo na moich ramionkach trzyma się świat”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

Dziennikarka działu „Kultura”.

W „Gościu Niedzielnym” od 1988 r. Reportażystka, poetka, krytyk literacki. Należy do: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego oraz do Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej (IEF). Za cykl reportaży o tematyce społecznej otrzymała tytuł „Przyjaciel Ubogich Dzieci Miasta Katowice”, przyznany przez katowicki Dom Aniołów Stróżów. Za cykl reportaży o Polakach żyjących na Wschodzie w 2005 r. uhonorowana została nagrodą Polskie Pióro, przyznawaną przez Pomoc Polakom na Wschodzie. W 2005 r. otrzymała Nagrodę Kultury Miasta Czeladź (miasta rodzinnego). W 2009 r. – II nagrodę w konkursie Silesia Press za reportaż o pracowniku sonderkomando w Oświęcimiu. Była stypendystką wiedeńskiej fundacji „Janineum” (2002) i Fundacji Jana Pawła II w Rzymie (2003). Jest autorką kilkunastu książek poetyckich oraz dwóch zbiorów reportaży: „Mało obstawiony Święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle” i „Zapisz jako…”,  osobistego wspomnienia o Czesławie Miłoszu „Mój Poeta”, a także biografii Wojciecha Kilara „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” i wywiadu rzeki z Krzysztofem i Elżbietą Zanussi „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Jej utwory zostały przetłumaczone na języki: rosyjski, litewski, białoruski, ukraiński, włoski, węgierski, francuski, niemiecki, angielski, arabski. Jej obszar specjalizacji to reportaże, obszerne wywiady z ludźmi kultury i sztuki (m.in. Josifem Brodskim, Czesławem Miłoszem, Wojciechem Kilarem, Adamem Zagajewskim, Ewą Lipską, Agnieszką Holland).

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych

 

Zobacz także

 • marek
  26.04.2018 07:49
  Anglia-gorzej niż Korea Północna;nie szanuje nawet własnego prawa;póki jest jeszcze w UE można by zmusić ją unijnymi przepisami do ratowania życia Alfiego
  doceń 0
 • gut
  26.04.2018 14:17
  »Skazany ma głos« / I chyba można dodać, że - «Skazany na głos`(y)» 🏥🏩
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji