Nowy numer 46/2018 Archiwum

Radio Zet zmienia właściciela

Francuska grupa Lagardere poinformowała we wtorek, że za 73 mln euro sprzedaje swoje radia w Polsce, Rumunii, Czechach i na Słowacji czeskiej grupie Czech Media Invest. Wśród nabytych aktywów jest Radio Zet. Sprzedaż jest częścią planu reorganizacji Lagardere.

Łączne obroty tych stacji radiowych wyniosły w roku 2017 ok. 56 mln euro. Czech Media Invest poinformował, że wśród nabytych aktywów jest Radio Zet w Polsce oraz stacje radiowe Europa 2 na Słowacji, w Czechach - Evropa 2 i Frekvence 1, a w Rumunii - Europa FM, Vibe FM and Virgin Radio.

Jak pisze francuski dziennik finansowy "Les Echos", należąca do holdingu "spółka Lagardere Active Radio International powstała w latach 90. i najpierw rozwinęła się w krajach wschodu, po upadku muru berlińskiego (...), w strefach silnego wzrostu". "Zwłaszcza w Polsce, dzięki uruchomieniu Radia Zet, Lagardere zdobyła znaczącą pozycję" - pisze francuski dziennik finansowy "Les Echos" - czytamy.

W Polsce Lagardere Active jest w 100 proc. właścicielem Eurozet sp. z o.o., w skład której wchodzą m.in.: Radio ZET, Antyradio, Meloradio, Chillizet, radiozet.pl, antyradio.pl, radiostacja.pl i planeta.fm. - podaje na swych stronach grupa Eurozet.

Komunikat grupy Czech Media Invest głosi też, że nabycie nowych aktywów "wzmocni jej strategię wzrostu w sektorze mediów, dodając nowy typ mediów, mających silne marki w krajach, w których działają".

Szefem i współwłaścicielem Czech Media Invest jest Daniel Krzetinsky - prawnik i biznesmen. Magazyn Forbes wycenia jego majątek na 2,6 mld dol., ale nie jest on najbogatszym Czechem.

Krzetinsky jest m.in. właścicielem pierwszoligowego klubu piłkarskiego Sparta. Jego holding EP Industries będzie sponsorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlovych Varach. Za pośrednictwem spółki Czech Media Invest Krzetinsky ma też udziały w gigancie handlu internetowego Mall Group.

Sfinalizowanie transakcji między Lagardere i Czech Media Invest zależeć będzie od akceptacji stosownych organów. Holdingi nie uzyskały jeszcze zgody regulatorów rynku w krajach, których dotyczą te transakcje.

Operacja sprzedaży stacji radiowych to początek serii planowanych transakcji, które mają poprawić płynność i zmienić założenia strategiczne holdingu, co szef grupy, Arnaud Lagardere, ogłosił 8 marca.

Lagardere posiada między innymi aktywa w sektorze mediów, dystrybucji książek i prasy, wydawnictw książkowych.

« 1 »

Zobacz także

 • Stanisław_Miłosz
  17.04.2018 16:26
  Zatem, póki co, zamiast repolonizacji mediów, mamy ich bohemizację. Oczywiscie zakładajac optymistycznie, że Czech Media Invest jest czeski.
  doceń 2
 • gra o życie
  18.04.2018 04:17
  Brakuje istotnej informacji: Radio Zet jest rozsadnikiem antychrześcijańskiej i sekularystycznej ideologii. Taką informację trzeba podawać katolikom. W ubiegłą niedzielę Zet-ka ubolewała nad tym, że nie ma handlu w niedzielę. Akurat kierowca busa jej słuchał, więc musiałem przez chwilę tego słuchac. Dramat!
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy