Nowy numer 20/2019 Archiwum

Komunia wprost do ust czy na rękę? Odpowiada papież

W katechezie wygłoszonej podczas audiencji papież wyjaśnił, że Komunię można przyjmować do ust lub do ręki, "jak się woli". Słowa te uznano za nawiązanie do niedawnej wypowiedzi prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kardynała Roberta Saraha, który krytykował praktykę udzielania Komunii na stojąco i do ręki.

"Komunia jednocząc nas z Chrystusem i wyrywając nas z naszego egoizmu, otwiera nas i jednoczy z wszystkimi" - wskazał papież. "Oto cud Komunii Świętej; stajemy się tym, co otrzymujemy". "Pan czyni nas większymi i mocniejszymi" - podkreślił.

Pozdrawiając Polaków Franciszek mówił: "Nasze uczestnictwo we mszy świętej jest pełne, gdy przyjmujemy Ciało i Krew Pana w Komunii eucharystycznej. Jest to najgłębsze zjednoczenie z Chrystusem. On daje się nam grzesznikom jako pokarm, który nas uzdrawia, napełnia świętością i pozwala żyć życiem samego Boga". "Przyjmujcie ten pokarm, aby napełniał was świętością!" - powiedział Franciszek do polskich pielgrzymów.

Zwracając się do 15 tysięcy wiernych na placu Świętego Piotra Franciszek powiedział, że planuje udać się do Irlandii w dniach 25-26 sierpnia, czyli na dwa ostatnie dni spotkania rodzin z całego świata.

Podziękował władzom państwowym i kościelnym uczestniczącym w przygotowaniu tej podróży.

Przed audiencją zgodnie z tradycją papież zaprosił grupę dzieci do papamobile, którym objeżdżał plac.

« 1 »

Zobacz także

 • Czytelnik
  21.03.2018 17:23
  Problem Który tak naprawdę nie istnieje do ust do dłoni pokazuje po wypowiedziach wielu tutaj osób ze Polacy mają problem i to duży.
 • BOGDAN
  21.03.2018 17:25
  Konsekrowana Hostia nie jest już tylko białym opłatkiem Jest prawdziwym Ciałem Pana Jezusa. Dla niedowiarków Pan Jezus wielokrotnie dokonał Cudu Eucharystycznego zmieniając strukturę fizyczną Konsekrowanej Hostii w tkankę Swego Mięśnia Sercowego. Współczesnym Tomaszom radzę udać się do Lanciano i zobaczyć na własne oczy dowody jednego z pierwszych (z VIII w.) i największych cudów eucharystycznych, jakimi Pan Jezus obdarzył swój Kościół.W każdej małej cząsteczce Hostii Świętej jest Ciało Jezusa Chrystusa na rękach zawsze pozostają małe cząsteczki Hostii Świetej
  doceń 38
 • 1
  21.03.2018 17:37
  ciekawa rzecz.Gdy dostaje Komunie do reki czuje jakbym jakis najdrotszy skarb dostawal.Zdecydujcie kiedys.Wyciaganie jezyka na ksiedza mnie dekoncentruje.Nie wiem czy ten jezyk mniej czy wiecej wyciagnac i stale sie na tym lapie aby ksiedzu palca nie polizac.Dla was moze u oburzajace a dla mnie problem.
  doceń 17
 • Adam
  21.03.2018 22:02
  Nie bądźmy jak faryzeusze dla których te zewnętrzne oznaki były najważniejsze. Nie jest ważne "jak", ważne by w miarę możliwości często i przede wszystkim z czystym sercem.
  doceń 20
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL