Nowy numer 15/2020 Archiwum

Aborcja wyleczy „wszystko”?

Jeśli masz problem w ciąży, przerwij ją! Wszystkie trudności zostaną usunięte - dosłownie!

Kolejna odsłona polskiej debaty aborcyjnej w zasadzie niewielu już zaskakuje. Liczne publikacje sugerować mogą, że powiedziane i napisane zostało już wszystko. Chyba jednak nie do końca. Okazuje się bowiem, że przerwanie ciąży może być przedstawione w mediach jako najdoskonalsza w świecie metoda terapeutyczna. W trakcie ostatnich obrad Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka podkreślano, iż „nieludzkim jest zmuszenie kobiet” do rodzenia chorych dzieci. „Te dzieci poza tym są nie tylko chore, one są śmiertelnie chore, a więc trzeba je….”. No właśnie, co trzeba?

Znikające dziecko

W medycynie standardem jest pewne postępowanie. By ktoś był poddany terapii, musi zostać zdiagnozowany. Zdrowie dzieci poczętych podlega stałej analizie lekarskiej. Jest to kluczowy element prowadzenia ciąży. Nagle pojawia się niepokojące rozpoznanie, a terapią ma być zabicie dziecka, które nagle staje się uszkodzonym płodem.

Retoryka zwolenników aborcji jest coraz bardziej kuriozalna. Aborcja jest bowiem przedstawiana, jako „lek na całe zło”. „Uszkodzone płody” bardzo szybko przestają być dla debatujących obiektem reprodukcyjnego podziwu, którym tak często epatują np. w dyskusjach dotyczących in vitro. Są zagrożeniem, powodują cierpienie kobiet. Nagle jednak ponownie zmieniają swoją postać. Stają się dziećmi, które umierają w męczarniach, na rękach zmuszonych do porodu kobiet. Jak ginekolodzy i neonatolodzy mogą słuchać takich twierdzeń?

Pomoc jest realna

Jest także inna strona medalu. Poseł Joanna Mucha w jednym z ostatnich wywiadów, jakiego udzieliła w związku z projektem "Zatrzymaj aborcję", zaznaczyła, że nieludzkim jest zmuszanie młodej kobiety w ciąży do jej kontynuowania w sytuacji, w której wie, że dziecko umrze np. tuż po porodzie. To fakt. Taka diagnoza jest szokiem. Dlaczego jednak w debacie całkowicie pomijane są hospicja perinatalne, gdzie nie ma pustej namowy „zakończ to”? Jest natomiast realne wsparcie terapeutyczne. Prof. Tomasz Dangel stwierdza wyprost: „Gdy nie prowadziliśmy poradnictwa psychologicznego, odsetek aborcji w przypadkach wad letalnych, zdiagnozowanych w naszym ośrodku, wynosił 59 proc. Po wprowadzeniu poradnictwa psychologicznego obniżył się do 17”. To właśnie podobne działania są realną pomocą pozwalającą na poradzenie sobie z żałobą, której pełne przeżycie aborcja uniemożliwia. Przerwanie cięży powoduje, iż obiekt rozpaczy znika. Nie wiem kim był.

Godne życie i śmierć

Nie ma jak zmierzyć cierpienia, które pojawia się w chwili otrzymania „letalnej” informacji. Dziecko jednak w takiej sytuacji – jak mawia dr Wanda Półtawska – nie ma innego życia, jak to pod sercem matki. Moje słowa, jako mężczyzny, oczywiście dla wielu nic nie muszą znaczyć. Dlatego oddam głos jednaj z pacjentek Hospicjum Perinatalnego w Warszawie:

„Nasze dziecko żyło godzinę po urodzeniu, ale jesteśmy wdzięczni za to, że było to życie pełne spokoju i miłości, pełne godności. Z naszego doświadczenia hospicjum perinatalne to godne życie i godna śmierć. Życie, którego wartości nikt nie kwestionował, ale zostało przyjęte z szacunkiem, i którego nikt nie próbował przedłużać za wszelką cenę. Śmierć, do której byliśmy przygotowani, i przez którą nasze dziecko przeszło, zasypiając spokojnie na naszych rękach, a nie pod aparaturą, która życia uratować nie mogła. Cieszymy się, że nikt nie ingerował ani w życie, ani w śmierć Tereski.”

autor jest Koordynatorem Centrum Bioetyki Instytutu Ordo Iuris, prowadzi blog na stronie gosc.pl

« 1 »

Polecamy

 • Godzilla
  20.03.2018 12:53
  "Dlaczego jednak w debacie całkowicie pomijane są hospicja perinatalne, gdzie nie ma pustej namowy „zakończ to”? " Odwrócę pytanie, dlaczego uważa Pan, że powinien zostać wprowadzony przymus korzystania z hospicjów? Do tego de facto doprowadzi całkowity zakaz aborcji z powodu wad letalnych. Proszę mi powiedzieć, jaki jest sens kontynuowania ciąży do momentu, kiedy dziecko osiągnie teoretyczna zdolność do przeżycia czyli min 37 tc? Teoretyczna, bo z bezmózgowiem i tak nie przeżyje. W przypadkach wad letalnych lekarz podejmie decyzję o cesarce, bo kobieta dziecka z wodogłowiem nie urodzi naturalnie. Po cc dziecko i tak od razu zabiorą. Ponawiam pytanie, czy naprawdę koniecznym jest nakazywanie wyżej wymienionego prawnie? Wbrew temu co ruchy pro-life próbują wmówić opinii publicznej, aborcja z przesłanki eugenicznej polega na wywołaniu wcześniejszego porodu. Kobieta wiec ma możliwość do pożegnania sie z dzieckiem, do pochówku. Czemu ma służyć to przymusowe przeciąganie do magicznej granicy 37 tc? No czemu?
 • Gość
  20.03.2018 12:56
  Czy posłowie głosujący za zaostrzeniem ustawy antyaborcyjnej nie mają świadomości, że w takiej sytuacji młode kobiety zrobią wszystko, by w ciążę zajść jak najrzadziej??? To anty-demograficzny ruch. Nawet 500+ nie pomoże.
 • TomaszL
  20.03.2018 13:26
  Fałszywą nutą brzmią argumenty z serii współczującej nienarodzonemu dziecku. No bo skoro nieuleczalna choroba przemawia za aborcją aby dziecko nie cierpiało, to czemu nie iśc dalej i w każdym przypadku, w którym z góry wiadomo ze rokowania są niepewne, a leczenie będzie długotrwałe i dziecko czy dorosły będzie bardzo cierpiał nie zastosować eutanazji.
  Ale można iść dalej i zapytać się po co tak wiele wysiłku wkłada się w ratowanie wcześniaków, w ratowanie mały dzieci beznadziejnie chorych/ Przecież i one i ich rodzice będą cierpieć. Czemu nie dać prawa kobiecie która urodzi do podjęcia decyzji o zabiciu swego dziecka?
 • gość
  21.03.2018 06:22
  Skoro ciężko chore i wadami letalnymi dziecko "i tak umrze", to nie ma "potrzeby" go zabijać i obciążać sumienia ciężką zbrodnią.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama