Nowy numer 46/2018 Archiwum

Droga do świętości

Najważniejszą sprawą dla św. Piotra Poveda była kwestia edukacji i umocnienia roli kobiet w życiu społecznym.

„Niezłomny święty” Pabla Moreni, który właśnie wszedł na ekrany wybranych kin, przedstawia nie tylko historię męczeństwa księdza Poveda. Sięga głębiej. Hiszpański duchowny był postacią niezwykłą. Wyprzedzał swój czas na wiele sposobów, a chociaż ta opowieść rozgrywa się prawie sto lat temu, nic nie straciła na aktualności.

Ks. Poveda w pierwszym okresie swojego powołania zszedł na peryferie, gdzie nikt nie interesował się najbiedniejszymi. Zbudował dla nich szkołę, bo uważał, że to właśnie edukacja odgrywa fundamentalną rolę w transformacji Hiszpanii i wniesie światło w mrok. Sukces w tej działalności ściągnął na niego nieprzyjemności ze wszystkich stron, również ze strony innych duchownych. Wkrótce zresztą został odwołany. Nie po raz pierwszy okazało się, że droga do świętości najeżona jest przeszkodami.

Najtrudniejszą sprawą, z jaką się zmierzył, była kwestia edukacji i umocnienia roli kobiet w życiu społecznym. Można powiedzieć, że w tym temacie był feministą, w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Pod koniec XIX w. w Hiszpanii około 68 procent mężczyzn i aż 79 procent kobiet było analfabetami. W tym czasie edukacja została poddana ostrej presji ze strony władz, które dążyły do stworzenia ateistycznych programów nauczania i wychowania. Poveda wiedział, że bez dobrze przygotowanych i wykształconych katolickich nauczycieli trudno będzie znaleźć odpowiedź na posunięcia rządu. Realizując swoje zamierzenia nie miał początkowo zbyt wielu sprzymierzeńców. Mimo trudności dopiął swego i stowarzyszenie nazwane „Instytutem Terezjańskim" uzyskało papieską aprobatę.

Powodzenie jego przedsięwzięć w tej dziedzinie sprawiło, że znalazł się na celowniku fanatycznych wrogów wiary. Jego los dopełnił się wkrótce po wybuchu wojny domowej w Hiszpanii.

« 1 »
oceń artykuł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

  • Gut
    18.03.2018 12:22
    Droga do świętości. :-) 《Paul Michael Zulehner》💠💠💠《Kto nie ma odwagi do marzeń, nie będzie miał siły do walki.》◗➠ #Znakomite Świadectwa - ❍Tancerka powraca do Boga link: https://www.youtube.com/watch?v=h4-GNHCPvgQ ❍Lisa stanęła przed Jezusem, link: https://www.youtube.com/watch?v=yKEmmsgayJY
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.