Nowy numer 28/2018 Archiwum

Szef NATO: Polska to dla nas solidny i ważny sojusznik

NATO ceni sobie Polskę jako solidnego i ważnego sojusznika - oświadczył w poniedziałek szef NATO Jens Stoltenberg. Jak podkreślił NATO musi reagować i reaguje "w odpowiedni sposób" na zagrożenia na wschodzie oraz południu, a "Polska jest częścią tej odpowiedzi".

W 19 rocznicę przystąpienia Polski do NATO Jens Stoltenberg w TVP Info podziękował Polsce za jej "wielki wkład w Sojusz". "Nie tylko w misje i operacje, ale także za umacnianie wspólnego bezpieczeństwa w Europie" - zaznaczył. Dodał, że NATO ceni sobie Polskę jako solidnego i ważnego sojusznika.

Stoltenberg oświadczył również, że NATO docenia fakt, że Polska wydaje 2 proc. swojego PKB na obronę. Podkreślił jednocześnie, że "ze względu na nowe wyzwania w sferze bezpieczeństwa coraz więcej członków Sojuszu przeznacza więcej pieniędzy na obronność".

"Widzimy zagrożenie ze strony Rosji na wschodzie oraz ze strony terrorystów na południu - działania Daesh, czy konflikty w Iraku i Syrii" - zauważył szef Sojuszu. Podkreślił, że "NATO musi reagować w odpowiedni sposób". "I to dokładnie robimy, a Polska jest częścią tej odpowiedzi" - oświadczył.

Zapytany o obecność wojsk NATO na wschodniej flance Stoltenberg podkreślił, że "rozmieszczenie tam większej liczby żołnierzy jest bardzo ważne". "Pokazuje, że stoimy ramię w ramię, że atak na jednego z członków NATO spotka się z odpowiedzią całego Sojuszu" - zapewnił. Dodał też, że grupy bojowe batalionowe "w bardzo widoczny sposób pokazują solidarność w ramach naszego Sojuszu".

Szef NATO zapowiedział, że podczas najbliższego szczytu NATO, który odbędzie się w lipcu br. w Brukseli tematem rozmów będzie kwestia tego, "jak w razie konieczności poprawić naszą zdolność do wzmacniania obrony danego obszaru".

12 marca 1999 w Independence w stanie Missouri Polska, Czechy i Węgry zostały oficjalnie przyjęte do NATO. Ministrowie spraw zagranicznych trzech państw - ze strony polskiej Bronisław Geremek - przekazali wtedy sekretarz stanu USA Madeleine Albright tzw. instrumenty ratyfikacyjne.

« 1 »

Zobacz także

  • JAWA25
    13.03.2018 11:20
    "Pokazuje, że stoimy ramię w ramię, że atak na jednego z członków NATO spotka się z odpowiedzią całego Sojuszu" artykuł 5 Paktu NATO to właśnie mówi https://www.nato.int/cps/su/natohq/official_texts_17120.htm?selectedLocale=pl
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama