Nowy numer 24/2018 Archiwum

Tylko Pasterz wie, dlaczego należy je rozdzielić

Oddzieli jednych ludzi od drugich… Mt 25,32

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale, a z Nim wszyscy aniołowie, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych ludzi od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie.

Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: „Pójdźcie, błogosławieni u Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane dla was od założenia świata!

Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a przyodzialiście Mnie;
byłem chory, a odwiedziliście Mnie;
byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie”.

Wówczas zapytają sprawiedliwi: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? Albo spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię, lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?”

A Król im odpowie: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnie uczyniliście”.

Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: „Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom!

Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a nie daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie;
byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie”.

Wówczas zapytają i ci: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?”

Wtedy odpowie im: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tego i Mnie nie uczyniliście”.

I pójdą ci na wieczną karę, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego».


Strasznie to brzmi: Pan oddzieli jednych ludzi od drugich. Owce i kozły nie muszą być świadome tej konieczności, mogą nie rozumieć przesłanek. Tylko Pasterz wie, dlaczego należy je rozdzielić. Dlaczego jest to koniecznością. Dlaczego nie można inaczej. I o to samo chodzi w sądzie ostatecznym, na którym zgromadzą się przed Nim wszyscy, a On oddzieli jednych od drugich. Bóg nie mści się za brak miłości, której nie doświadczył ze strony człowieka. Bóg jedynie dokonuje rozrachunku i podsumowania historii tego świata, w którym miłość jest jedyną siłą wiecznie napędzającą i dającą życie. Jeżeli nie kocham, to znaczy, że sam kieruję siebie na potępienie. Zaniedbanie miłości to podążanie w pustkę.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Gość powszedni
    19.02.2018 09:33
    "Tylko Pasterz wie, dlaczego należy je rozdzielić. " Wie, ale nam to mówi. Rozdziela dokładnie dobro od zła. Mówi nam też dokładnie co to jest dobro, a co zło, a my usilnie mieszamy dobro ze złem, w wyniku czego otrzymujemy samo zło. Poza tym nikt nie jest zmuszany do stawania po którejś ze stron, tylko my sami wybieramy sobie strony swoim postępowaniem.
    doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama