Nowy numer 46/2018 Archiwum

Moraliści z Hollywood

Zadziwia gorliwość, z jaką ludzie filmu i mediów piętnują obecnie skandaliczne zachowania przedstawicieli przemysłu rozrywkowego. Czy nie kryje się w tym znaczna dawka hipokryzji?

„Wszystkie pieniądze świata’ - oparta na faktach opowieść Ridleya Scotta o porwaniu wnuka Johna Paula Getty’ego, najbogatszego w latach 70. człowieka na świecie - z pewnością zasługuje na uwagę. Samo porwanie jest tylko jednym z wątków filmu. Większość akcji skupia się na członkach rodziny chłopca, a przede wszystkim jego matce i jej rozpaczliwych zabiegach o zdobycie środków na okup w sytuacji, kiedy dziadek chłopca odmawia zapłaty okupu. Film zadaje ważne pytania na temat moralności, odpowiedzialności za rodzinę i granic, jakich nie można przekroczyć, kiedy decydują się sprawy życia i śmierci.

Film zyskał rozgłos jeszcze przed premierą, ale z powodów pozaartystycznych. Na krótko przed premierą w czasie kampanii promocyjnej pojawiły się wobec Kevina Spacey’a o zarzuty o molestowanie. Aktor po sukcesie serialu „House of cards” stał wówczas u szczytu popularności. W mediach wybuchła wrzawa, Scott odwołał premierę filmu i podjął bezprecedensową decyzję, że na nowo nakręci sceny, w których występował Spacey. Skompromitowanego aktora zastąpił Christopher Plummer. Zagrał świetnie. Jednak decyzja reżysera i producentów budzi wątpliwości. Zadziwia gorliwość, z jaką ludzie filmu i mediów piętnują obecnie skandaliczne zachowania przedstawicieli przemysłu rozrywkowego. Czy nie kryje się w tym znaczna dawka hipokryzji?

Przecież to, co kryło się pod hollywoodzką fasadą, od lat było tajemnicą poliszynela. Wiedziały o tym media, wiedzieli ludzie związani z przemysłem filmowym. Ile filmów z udziałem gwiazd należałoby nakręcić od nowa i wyrzucić z historii kina, gdyby pójść śladem reżysera „Wszystkich pieniędzy świata”? Ofiary seksualnych napaści, w tym głośne dzisiaj gwiazdy, milczały z różnych powodów. Także z obawy, że nie zrobią kariery. Z pewnością nagłośnienie tych odrażających działań w jakiś sposób wpłynie na Hollywood, ale czy przyniesie trwałą zmianę?

Najpierw Hollywood i całe środowisko przemysłu rozrywkowego powinny zrobić rachunek sumienia i zastanowić się nad tym, jaki wpływ na widzów wywierają realizowane tam filmy, a także masowo oglądane przez widzów - również młodych - telewizyjne seriale. Te ostatnie często operują bardziej wyrazistymi środkami wyrazu, ukazując brutalne akty przemocy, seksu, często perwersyjnego, nie wspominając już o przesłaniu jakie niosą. Wydaje się, że one też molestują widza. Czy występujący w nich aktorki i aktorzy, którzy godzą się na udział w drastycznych scenach, nie są również ofiarami molestowania? Może tym powinni się również zająć moraliści z Hollywood.

« 1 »
oceń artykuł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

 • kskiba19
  26.01.2018 19:20
  Hipokryzja to hołd występku oddany cnocie, chociaż tyle.
  doceń 2
 • kskiba19
  26.01.2018 19:23
  W tzw. środowiskach artystycznych było tak zawsze, od wieków, tylko kiedyś było to uznawane, i słusznie, za margines społeczny. Dzisiaj bałwany stoją na piedestałach.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.