Nowy numer 21/2018 Archiwum

Szef KRRiT dla "Rz": Uchylenie kary dla TVN nie rozwiązuje problemu

Uchylenie kary dla TVN nie rozwiązuje problemu i liczę na dużo skuteczniejsze jego rozwiązanie na drodze samoregulacji i trochę "opamiętania się" środowiska- powiedział w rozmowie z piątkową "Rzeczpospolitą" przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

Pytany był o uchylenie decyzji ws. nałożenia kary na spółkę TVN SA. "Decyzja musiała zapaść do 10 stycznia, bo inaczej zostałaby wszczęta procedura sądowa i sprawa trwałaby wiele lat, a tyle czasu niepewności z pewnością nie służyłoby uspokojeniu nastrojów społecznych i wyjaśnieniu sytuacji" - powiedział przewodniczący.

Jego zdaniem "opinia publiczna zrozumiała, że to nie była kara za jednostronny przekaz czy relacjonowanie kontrowersyjnych wydarzeń, ale za sposób sformułowania przekazu i działanie nadawcy". W ocenie KRRiT działanie to "nie było neutralne i mogło podsycać żywe wtedy niebezpieczne nastroje".

Na pytanie "po co była ta kara", Kołodziejski podkreślił: "Bo problem nie ustępuje". "Uchylenie kary nie rozwiązuje problemu i liczę na dużo skuteczniejsze rozwiązanie problemu na drodze samoregulacji i trochę +opamiętania się+ środowiska" - ocenił szef KRRiT.

Jego zdaniem "media na pewno nie stają na wysokości zadania", jeśli chodzi o łagodzenie sporów politycznych. "Nie stawiam tu konkretnych oskarżeń, wolałbym rozmawiać o tym na wspólnym forum" - dodał.

Powiedział również, że chciałby rozpocząć "rozmowę nad stworzeniem narzędzi samoregulacyjnych i kodeksu medialnego dobrych praktyk". "Jak każdy kodeks, także ten może być przez środowiska przyjmowany niechętnie, więc KRRiT zainicjuje ten proces - zamówi ekspertyzy ze środowisk naukowych +od lewa do prawa+ - od UW przez UJ, UKSW czy Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, po to, by był obiektywny i uniwersalny" - wyjaśnił szef KRRiT.

Kołodziejski podkreślił, że KRRiT chce, aby taki kodeks zaakceptowali nadawcy telewizyjni, a potem - jak dodał - "także inni". "Mam deklaracje współpracy w tej sprawie z TVN, będę też rozmawiał z TVP i Polsatem" - poinformował.

Zapytany, jaki jest cel utworzenia takiego kodeksu, szef KRRiT odparł: "Chodzi o to, by media nie zaostrzały żadnych konfliktów i byśmy postępowali według jakichś zasad i norm".

« 1 »

Zobacz także

 • nika
  12.01.2018 11:23
  "media na pewno nie stają na wysokości zadania, jeśli chodzi o łagodzenie sporów politycznych" Oj, to akurat święta prawda. Nie tylko w sporach politycznych. W ogóle nie działają pojednawczo, raczej nakręcają spirale emocji. I dziwię się doświadczonym, rzetelnym dziennikarzom, że też się dają w to wpuszczać i to obu stronom politycznym. Retoryka jest trudna do przyjęcia - albo propaganda sukcesu, albo potępianie w czambuł, zawsze z odpowiednim komentarzem - "bo przeciwnik..." , nawet jeśli jakiś sukces czy porażka były tak naprawdę wypracowywane przez więcej niż ostatnie dwa lata. Zastanawiam się, czy na studiach dziennikarskich jest etyka zawodu? A na innych studiach?
  doceń 1
 • gut
  12.01.2018 15:57
  To, dobrze, że doszło wstępnie do porozumienia. ;)
  doceń 1
 • Szolga
  17.01.2018 11:02
  "Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię, kładąc przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie więc życie, abyście żyli wy i wasze potomstwo, miłując Pana, Boga swego, słuchając Jego głosu, lgnąc do Niego" Pwt 30,19-20a
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama