Reklama

  Nowy numer 25/2018 Archiwum

Obudzić Samuela!

Gdy Mojżesz zastanawiał się, w jaki sposób narody świata dowiedzą się, że Bóg rzeczywiście przebaczył Żydom, Pan postanowił: „Niech synowie Izraela zbudują Mi świątynię”.

Miała być ona odtąd miejscem doznawanej od Boga przebaczającej miłości. Dziś można powiedzieć, że owym przybytkiem i Arką Przymierza jest ludzkie serce. Tam Bóg chce dokonać ostatecznej rozprawy z naszym grzechem i niewiernością i uczyć nas obcowania ze sobą. Jednakże jak uczynić serce człowieka mieszkaniem Boga, przemienić je w miejsce dialogu z Nim? Jak się okazuje, nie jest to łatwe. Samuel, mimo że przebywa w samym centrum Bożego obdarowania, śpi. Mało tego, należy do pokolenia, które dawno utraciło żywy kontakt z Bogiem. Wiara zmieniła się w religijność. Nikt już nie wie, co to znaczy wsłuchiwać się w słowo Boga i rozmawiać z Nim. Wszyscy posnęli w religijnym letargu. Nikt nie potrafił nauczyć Samuela rozpoznawania znaków Bożej obecności. Wielu dzisiejszych Samuelów, zmuszonych do wzrastania w obojętności na sprawy Boże, gdy odczuwa wezwanie z Jego strony, szuka odpowiedzi w ludziach. Inni zaś, jak stary kapłan Heli, sami przywykli do duchowej drzemki, zachęcają Samuela do tego, by „wrócił i położył się spać”. Rośnie pokolenie młodych ludzi, których nikt nie nauczył ani kunsztu modlitwy, ani sztuki walki duchowej. I nie przeszkadza nam, że przyjęliśmy za cel dążeń ideał, który może się sprawdzić jedynie na cmentarzu: długi słodki sen oraz święty spokój.

Dialog z Bogiem budzi i nasyca życiem. Potrzeba jednak trzeźwego mędrca, jakim okazuje się Heli, który zagubionemu Samuelowi powie: „Gdyby ktoś cię wołał, powiedz: »Mów, Panie, bo sługa Twój słucha«”. Tak rodzą się chrześcijanie i tak powstają wśród nich prorocy. Wszystko zaczyna się od gotowości wyjścia poza siebie, czyli wyrwania się z duchowej drzemki. Od ciekawości tego, co Bóg ma do powiedzenia. Naprawa Kościoła nie weźmie się z udanych projektów społecznych czy gromkich manifestacji religijnych, ale od Samuelowej postawy: „Mów, Panie, bo sługa Twój słucha”.

« 1 »
oceń artykuł
 • Megi
  14.01.2018 15:32
  Jak zwykle MĄDRE i piękne słowa...Bóg zapłać
  doceń 1
 • gość
  15.01.2018 13:34
  arka przymierza znajduje się w Etiopii nie w Palestynie, tam też jest biblijna Judea oraz miała miejsce historia z Heilim oraz Samulem Izraelitą był dopiero Mojżesz, w Palestynie zapożyczyli tylko podobne nazwy, świątynie w Jerozolimie zbudował Herod Antypas w początkach naszej ery, więc też nie o niej jest w Bibilii, nigdy też nie znajdowała się tam Arka, jak się spędzą żywot na nauczaniu biblistyki warto wiedzieć
 • Jarosław_Dobrowolski
  16.01.2018 18:56
  Bardzo wartościowe rozważanie. Warto do niego regularnie powracać. Dziękuję!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.