Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ilu Polaków jest za ubieganiem się o reparacje wojenne od Niemiec?

Nowy sondaż CBOS.

54 proc. Polaków popiera, a 36 proc. jest przeciwnych ubieganiu się o reparacje od Niemiec za straty poniesione w czasie II wojny światowej - wynika z sondażu CBOS. Jednocześnie wśród badanych przeważa opinia, że na podnoszeniu tej kwestii, Polska może więcej stracić niż zyskać.

Ze stwierdzeniem, że Polska powinna ubiegać się o reparacje wojenne od Niemiec zdecydowanie zgodziło się 31 proc. ankietowanych, a raczej poparło je 23 proc. Taki sam odsetek respondentów - 23 proc. - był raczej przeciwny wysunięciu roszczeń reparacyjnych, zaś zdecydowanie krytycznie ustosunkowało się do tej idei 13 proc. badanych. 10 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Jednocześnie 45 proc. ankietowanych uznało, że Polska może wskutek domagania się reparacji od Niemiec więcej stracić niż zyskać. Przeciwnego zdania było 31 proc. respondentów, a 24 proc. nie umiało się opowiedzieć po żadnej ze stron.

Jak zauważa CBOS, z przeprowadzonego badania wynika ponadto, że większość Polaków uważa, że wypłacenie naszemu krajowi reparacji jest z moralnego punktu widzenia słuszne (opinię tę podzieliło 70 proc. ankietowanych przy 18 proc. odpowiedzi przeciwnych), a ponadto sądzi, że Niemcom należy przypominać o ich odpowiedzialności za II wojnę światową i wynikających z tego zobowiązaniach (69 wobec 22 proc.).

Z drugiej strony wśród respondentów przeważał pogląd, że faktyczne otrzymanie przez Polskę odszkodowań wojennych od Niemiec jest mało prawdopodobne - tego zdania były trzy czwarte ogółu badanych, a przeciwnych mu było 16 proc. 71 proc. ankietowanych przyznało ponadto, że domaganie się reparacji negatywnie odbije się na stosunkach polsko-niemieckich, a 60 proc. wyraziło obawy, iż może ono wywołać roszczenia Niemców wobec Ziem Zachodnich (przeciwne opinie wyraziło odpowiednio 19 i 25 proc. badanych). Jak podał CBOS, respondenci przeciętnie szacowali prawdopodobieństwo otrzymania przez Polskę reparacji na 28 proc.

56 proc. ankietowanych uważa, że na ubieganie się o niemieckie reparacje jest "za późno", z czym nie zgadza się 37 proc. 48 proc. badanych zgodziło się natomiast ze stwierdzeniem, że "Niemcy wypełniają swoje ewentualne zobowiązania wobec Polski m.in. poprzez to, że są największym płatnikiem do budżetu Unii Europejskiej, z którego korzysta Polska"; przeciwnego zdania było 30 proc.

Poparcie dla ubiegania się o reparacje jest wyższe m.in. wśród osób starszych - pogląd taki wyraziło 66 proc. ankietowanych w wieku od 55 do 64 lat i 62 proc. mających powyżej 65 lat. Pozytywne odpowiedzi na pytanie o reparacje są też skorelowane z poglądami politycznymi - częściej wybierali je respondenci deklarujący poglądy prawicowe (76 proc.). Poparcie dla reparacji jest ponadto wyższe wśród wyborców PiS (80 proc.) i Kukiz'15 (71 proc.) niż Platformy Obywatelskiej (19 proc.) i Nowoczesnej (20 proc.).

"W ocenie społecznej za ubieganiem się o reparacje przemawiają racje moralne, przeciw - kalkulacja polityczna" - skomentował wyniki badania CBOS.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 5-12 października 2017 roku na liczącej 948 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

« 1 »

Zobacz także

 • Krzysiek
  05.01.2018 18:59
  >>Polska może wskutek domagania się reparacji od Niemiec więcej stracić niż zyskać<<
  DLACZEGO?
  Czy dlatego, że Niemcy w ogóle nie uznają Polski - zgodnie z którąś ich tam doktryną?
  To jest zdanie Niemiec, nie domagając się PRAWDY Polska tylko potwierdza, że nie chce praw do samostanowienia - w związku z tym co Rosja i Niemcy ustaliły ma Polskę obowiązywać.
 • Anonim (konto usunięte)
  05.01.2018 20:25
  "Jednocześnie wśród badanych przeważa opinia, że na podnoszeniu tej kwestii, Polska może więcej stracić niż zyskać." Czyli mówiąc wprost ci badani uważają Niemcy za państwo działające niezgodnie z prawem. Bo jeżeli Niemcy w jakikolwiek sposób zaszkodziłyby Polsce w związku ze staraniami o reparacje(które są zgodne z prawem), tak naprawdę potwierdziłyby że w UE prawo nie jest sprawiedliwe dla wszystkich.
  doceń 4
 • Gość
  06.01.2018 13:38
  Szok. 36 % nie-Polaków w narodzie???
  doceń 4
 • gość
  06.01.2018 15:56
  reparacje to odszkodowanie za ludobójstwo czy zniszczenia mienia, a co z tym co ukradzione? W W ogóle nie słychać o ograbianie syst. bankowego, mało się mówi, że napad Hitlera wynikał nie z tego, że tak bardzo nienawidził Polaków, a z tego, że chciał skonfiskować środki w polskich bankach, po zajęciu Polski Niemcy zarekwirowały depozyty bankowe i depozyty złota przez Bank Rzeszy, następnie zrobiono wymianę waluty w GG więc ludność straciła oszczędności, przed II wojną same depozyty osób prywatnych w kasach oszczędnościowych wynosiły tyle co oszczędności ludności we Włoszech, w/g różnych wyliczeń 2 mld przedwojennych złotych, hitlerowcy potrzebowali gotówki, bo u nich się kończyła nie było czym finansować przemysłu zbrojeniowego, Po II wojnie światowej powstała Komisja Trójstronna ds. Restytucji Złota Monetarnego. Tworzyły ją trzy mocarstwa: Wielka Brytania, USA i Francja. Zajęła się ona kwestią złota zagrabionego przez hitlerowców m.in. Polsce. Podczas pierwszej konferencji w Paryżu w 1947 r. Komisja opublikowała materiały, z których wynikało, że II RP była właścicielem 75 ton złota o wartości ok. 133 mln przedwojennych niemieckich marek. Dziś byłoby to kilkadziesiąt miliardów złotych i to bez odsetek! Pół wieku później w Londynie zorganizowano konferencję niejako podsumowującą działalność Komisji Trójstronnej. Tym razem w przedstawionych dokumentach złota polskiego już nie było. Po stronie Banku Rzeszy pojawiła się za to pozycja „sekretne rezerwy”. Warto wiedzieć, że zaniedbania co do stanu ubiegania się o zwrot z '47 r. a finału 50 lat potem wynikły z indolencji władz PRL w razie nakazu zwrotu obciążeni byli by również towarzysze z NRD, więc na ich prośbę zaniechano starań. Ważna informacja dla ewentualnych chwalców PRL i ich pociotków do dzisiaj bardziej dbających o portfele sąsiadów zza Odry.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL