Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Do 5 lat więzienia grozi lekarzowi za próbę dokonania aborcji

Do pięciu lat więzienia grozi 65-letniemu lekarzowi Tomaszowi K., oskarżonemu o to, że w swoim gabinecie we Władysławowie (Pomorskie) usiłował przeprowadzić nielegalną aborcję. Zarzucono mu także poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej pacjentki.

Akt oskarżenia w tej sprawie skierowała do sądu Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

"Oskarżony nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień" - poinformował w środę PAP - w zastępstwie rzecznika prasowego PO w Gdańsku - prokurator Mariusz Duszyński.

Jak podała Prokuratura Krajowa, w trakcie śledztwa ustalono, że w maju 2016 r. ciężarna kobieta zgłosiła się do Tomasza K., lekarza prowadzącego praktykę lekarską we Władysławowie, żeby ten, z naruszeniem przepisów ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu i warunkach dopuszczalności przerwania ciąży, przerwał jej 10-tygodniową ciążę.

"W trakcie nielegalnej aborcji (...) ginekolog przebił kobiecie ścianę macicy oraz jelito cienkie i grube. Spowodowało to krwawienie do jamy brzusznej, a kobieta doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu" - podała Prokuratura Krajowa.

"Z uwagi na dobro osoby pokrzywdzonej nie mogę zdradzić żadnych szczegółów" - odpowiedział Duszyński zapytany, czy płód przeżył. "Do aborcji jako takiej nie doszło" - dodał.

Według śledczych, Tomasz K. poświadczył też nieprawdę w dokumentacji medycznej pacjentki. Prokuratura ustaliła, że lekarz niezgodnie z rzeczywistym stanem wpisał w niej, że rozpoznaje u pacjentki 11-tygodniową ciążę, zagrożoną poronieniem, że poronienie jest w trakcie oraz że w związku z tym - na życzenie pacjentki - podjęto próbę przerwania ciąży. "W rzeczywistości, ciąża pacjentki rozwijała się prawidłowo i brak było jakichkolwiek powodów do przeprowadzenia zabiegu aborcji" - ustaliła prokuratura..

Prokuratura stwierdziła ponadto, że już po ujawnieniu przestępstwa usiłowania przeprowadzenia nielegalnej aborcji oskarżony usunął dokumentację medyczną pacjentki, prowadzoną w formie elektronicznej, choć nie miał prawa wyłącznie nią rozporządzać.

« 1 »

Zobacz także

 • cddf
  20.12.2017 18:53
  I TAKA JEST PRAWDA O ABORCJI. wiele NIEDOSZŁYCH MATEK ZMARŁO PODCZAS PRÓBY ZABICIA WŁASNEGO DZIECKA.
 • Siloam
  20.12.2017 23:20
  To jest usiłowanie zabójstwa.
  doceń 2
 • Snajper
  21.12.2017 01:19
  Wysoka cena zidiocenia.
  doceń 2
 • TomaszL
  21.12.2017 06:33
  Pewnie gdyby nie komplikacje to by się sprawa aborcji nie wydała. Bo niestety społeczne przyzwolenie na nielegalne aborcje jest stosunkowo duże.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama