Nowy numer 21/2018 Archiwum

Pożary z orbity

W Kalifornii od kilku tygodni szaleją pożary.

Serwisy telewizyjne czy internetowe pełne są apokaliptycznych zdjęć, ale największe wrażenie robią zdjęcia wykonane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej albo z pokładów satelitów NASA i ESA.

Pożary dotychczas zniszczyły tysiące hektarów lasu. Są szczególnie groźne z powodu bardzo silnego, gorącego wiatru wiejącego od strony gór Sierra Nevada. Drugim elementem, który wpłynął na ich intensywność, były… obfite wiosenne deszcze. Dzięki nim zbocza gór bardzo szybko porosły niską roślinnością. Od marca w Kalifornii nie spadła jednak nawet kropla deszczu, a w konsekwencji ponadprzeciętnie wybujała roślinność wyschła. Dzięki temu ogień rozprzestrzenia się teraz znacznie łatwiej. Więcej zdjęć pożarów z orbity można znaleźć na www.NaukaToLubie.pl. •

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.